Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

O Polskim Kwietniu w Dolinie Pamięci

11 kwietnia 2024

O Polskim Kwietniu w Dolinie Pamięci / Maciej Gryguc

W Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży zebrali się 10 kwietnia rankiem uczestnicy upamiętnienia 84. rocznicy drugiej masowej deportacji Polaków do Rosji Sowieckiej, 84. rocznicy zbrodni, którą symbolizuje nazwa Katyń oraz 14. rocznicy katastrofy rządowego samolotu lecącego do Smoleńsk. Kwiaty od zarządu województwa złożył wicemarszałek Marek Olbryś w towarzystwie Zbigniewa Piotrowskiego, dyrektora Departamentu Infrastruktury i Transportu urzędu marszałkowskiego.

- Każde z tych wydarzeń to wielka tragedia i strata dla narodu. Jesteśmy zobowiązani pamiętać i oddawać cześć ludziom którzy zginęli w służbie wolnej Polski - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Łomżyńską tradycją są wspólne obchody trzech rocznic przy pomnikach, które wznoszą się w pobliżu Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, w miejscu zwanym Doliną Pamięci. Organizatorami są od lat wspólnie samorządy miasta i powiatu oraz wojsko Garnizonu Łomża.

- To ważne wydarzenia dla kraju i ważne dla osób mieszkających na Ziemi Łomżyńskiej. W mojej osobistej historii obecne są osoby babci i pradziadka, których dotknęły te tragiczne losy naszej  ojczyzny - mówił Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży.

Dla starosty powiatu łomżyńskiego Lecha Marka Szabłowskiego i wicestarosty Mari Dziekońskiej tragedie z dalszej i bliższej przeszłości to symbol.   

- Niesamowitego okrucieństwa i działań dla wymazania Polski z map świata.  Zginęły elity Polski. Sowieci dokładnie wiedzieli, że Polacy się nigdy nie poddadzą zniewoleniu. Tym bardziej zobowiązani jesteśmy do pamięci - stwierdził starosta Lech Marek Szabłowski, a wicestarosta Maria Dziekońska przypomniała, że w okolicach Łomży miejsce do osiedlania się otrzymali liczni bohaterowie walko o odrodzenie wolnej Polski i oni pierwsi padli ofiarami wywózek.

Ze szczególnym wzruszeniem w uroczystościach biorą udział łomżyńscy Sybiracy.    

- Tyle lat minęło, a my nadal jednak pamiętamy i w te rocznice Polskiego Kwietnia spotykamy się. Niestety, w coraz skromniejszym gronie. Rocznica katastrofy smoleńskiej także jest dla nas szczególnie ważna, bo zginął tam sekretarz generalny Związku Sybiraków Edward Duchnowski, którego z wdzięcznością wspominamy - powiedziała Danuta Pieńkowska -Wolfart, prezes łomżyńskiego oddziału Związku Sybiraków.

Kwiaty pod pomnikami złożyli obok wicemarszałka Marka Olbrysia m. in. wicewojewoda Ewa Kulikowska, samorządowcy Łomży i powiatu, przedstawiciele Związku Sybiraków oraz Towarzystwa  Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, żołnierze i harcerze. Wojskową oprawę uroczystości z hymnem państwowym i "Pierwszą brygadą", Apelem Pamięci i salwą honorową przygotowali żołnierze 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego.   

- Oddajemy honor i cześć tym wszystkim obywatelom naszej Ojczyzny, którzy w jakże tragicznych okolicznościach stracili życie lub zdrowia w obronie niepodległości i pamięci o naszym kraju. Wszystkie te wydarzenia zmieniły  bieg historii narodu polskiego - napisał w odczytanym przy pomnikach liście dowódca Garnizonu Łomża pułkownik Paweł Gałązka.  

O godzinie 8.41 poniósł się nad Łomżą dźwięk syren alarmowych. Uczestnicy uroczystości wzięli także udział w mszy w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz złożyli kwiaty pod pamiątkowa tablicą w miejscu dawnego dworca kolejowego, gdzie do pociągów jadących na Syberię i do Kazachstanu Sowieci ładowali uwięzionych mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej.  

tekst i fot.: Maciej Gryguc     

Publikujący: Monika Pańko

11 kwietnia 2024

Powrót na początek strony