16. rocznica nadania szkole podstawowej w Księżynie imienia ks. Michała Sopoćki
16. rocznica nadania szkole podstawowej w Księżynie imienia ks. Michała Sopoćki / Paweł Krukowski
– To ogromnie budujące, że młodzież z województwa podlaskiego sięga po wspaniałe wzorce. Bez wątpienia należy do nich postać ks. Michała Sopoćki będącego od 16 lat patronem Szkoły Podstawowej w Księżynie – pisał marszałek Artur Kosicki w okolicznościowym liście, przekazanym podczas uroczystości przez Roberta Jabłońskiego.
Dodatkowo marszałek wskazał, że noszenie jego imienia jest ogromnym zaszczytem, z którym wiążą się zobowiązania do podążania za wartościami, które reprezentował kapłan. Za swojego życia był on osobą niezwykle aktywną społecznie. Pomagał budować szkoły na terenach dzisiejszej Wileńszczyzny, prowadził akcje trzeźwościowe i wykładał teologię na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie.
Ks. Michał Sopoćko jest jednak przede wszystkim znany jako krzewiciel idei Bożego Miłosierdzia. Charakteryzowała go głęboka wiara, miłość do wszystkich ludzi, zwłaszcza tych biednych, i heroiczna cierpliwość.
– Wcale nie jest łatwym zadaniem kierować się w życiu tymi wartościami, którymi kierował się patron waszej szkoły. Jednak warto o nich przypominać tak samo, jak i o samej jego postaci. Wy to robicie, za co wam serdecznie dziękuję – mówił w trakcie uroczystości Marek Malinowski.
Z kolei o tym, jak wspomniane wartości są przekazywane młodzieży i o tym, jak praktykują je uczniowie szkoły w Księżynie mówił jej dyrektor Mirosław Adam Guzewicz.
– Pomoc drugiemu człowiekowi oraz miłosierdzie to niezwykle ważna sprawa dla społeczności lokalnej. Chcemy, aby dzieci dobrze znały patrona, jego nauki i słowa, po to, aby w przyszłości byli wartościowymi ludźmi. Dlatego co roku wyjeżdżamy do Taboryszek, pierwszej jego parafii, gdzie zaznajamiamy uczniów z jego życiem – mówił. – Ważne jest dla nas, aby oprócz poznania tych wartości też je praktykować. Chociażby prowadzimy rozmaite akcje ukierunkowane na pomoc naszym rodakom mieszkającym na Wileńszczyźnie – dodał.
Czwartkowa uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w Kościele pw. Józefa Rzemieślnika. Następnie jej uczestnicy zebrali się na sali gimnastycznej, gdzie odbyły się przemówienia i zorganizowane przez uczniów pokazy artystyczne. Wręczono również nagrody za udział w konkursie plastycznym, w którym dzieci musiały uwiecznić patrona szkoły.
Dawid Korpacz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski