Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Miejsce Pamięci Narodowej w Grabówce po renowacji

28 listopada 2023

Miejsce Pamięci

Miejsce Pamięci Narodowej w Grabówce po renowacji / Cezary Rutkowski

To monument poświęcony pamięci ofiar niemieckich zbrodni - Polaków, Białorusinów, Żydów i jeńców sowieckich. W latach 1941-1944 rozstrzelano tam około 16 tys. osób. Uroczystość otwarcia wyremontowanego miejsca pamięci narodowej odbyła się w poniedziałek (27.11). Monument zrewitalizowano m.in. dzięki dotacji z budżetu Województwa Podlaskiego.

Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego w liście przygotowanym na tę okoliczność podkreślił, jak ważną rolę pełnią miejsca pamięci narodowej dla wiedzy historycznej obecnych i przyszłych pokoleń.

– Samorząd Województwa Podlaskiego wspiera tak cenne inicjatywy, bo jesteśmy to winni naszym przodkom, którzy przelewali swoja krew za wolną Polskę, w której teraz możemy spokojnie żyć. Dziękujemy za dar wolności poprzednim pokoleniom, oddając im hołd poprzez dbanie o takie miejsca. Naszym obowiązkiem jest przekazać młodym Polakom, naszym dzieciom, wnukom miłość do Ojczyzny, jaką pokazali spoczywający tu polegli – napisał m.in. Artur Kosicki (pełna treść listu w załączeniu).

Dyrektor białostockiego oddziału IPN Marek Jedynak jeszcze przed uroczystością podkreślał, że miejsce zostało wreszcie godnie odnowione, tak by oddać hołd wszystkim pomordowanym.

– Dzięki współpracy gminy Supraśl i Instytutu Pamięci Narodowej mogliśmy oddać to miejsce w zupełnie nowej formie. Mam tu na myśli ułatwiony dostęp, ścieżkę edukacyjną, odnowiony Pomnik Ofiar Wojny, który mieszkańcom Białegostoku i okolicy kojarzy się z tym miejscem pamięci narodowej – mówił.

Odrestaurowanie miejsca sfinansowano z dotacji samorządu województwa w wysokości 850 tys. zł w ramach Funduszu Wsparcie Gmin i Powiatów, z budżetu gminy Supraśl, z dotacji rządowych, a także z funduszy Instytutu Pamięci Narodowej. Prace trwały trzy lata. Ich koszt to 4,5 mln zł.

Odnowiony został pomnik z piaskowca, autorstwa Stanisława Wakulińskiego, z lat 70. ubiegłego wieku. Powstał także krótki przewodnik historyczny autorstwa Adama Zabłockiego, historyka, pracującego w gminie Supraśl, który oprowadza po miejscu zbrodni. Przewodnik jest dostępny na specjalnych tablicach ustawionych przy alei doprowadzającej do cmentarza.

***
Po wojnie, podczas prac ekshumacyjnych, odkryto w Grabówce 17 zbiorowych mogił, tworzących trzy odrębne cmentarze. Wśród ofiar tamtejszych zbrodni rozpoznano też żołnierzy Armii Krajowej, prawdopodobnie zamordowanych już po wojnie przez komunistyczną bezpiekę.

W Grabówce każdego roku w połowie czerwca mieszkańcy Białegostoku i regionu obchodzą rocznicę masowych mordów popełnionych przez hitlerowców w latach 1941-44. Miejsce to licznie odwiedzają grupy szkolne, patriotyczne i turystyczne z różnych rejonów Polski.

Marszałka województwa reprezentowała Katarzyna Korycka z Departamencie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji. W uroczystości wzięli również udział wojewoda Bohdan Paszkowski, poseł Dariusz Piontkowski, burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski, dyrektor białostockiego oddziału IPN Marek Jedynak oraz pracownicy oddziału IPN, rodziny ofiar, a także mieszkańcy Białegostoku i okolic.


Monika Pańko
red.: Aneta Kursa
fot.: Cezary Rutkowski IPN

Opublikował: Monika Pańko

28 listopada 2023

Powrót na początek strony