Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Podsumowania i opłatek w Wojewódzkim Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień

8 grudnia 2023

Wicemarszałek Marek Olbryś, trzy kobiety siedzące przy jednym stole

Podsumowanie i opłatek w WOPiTU / Maciej Gryguc

Sytuacja w kończącym się roku, plany na kolejny i świąteczne życzenia wypełniły w piątek, 9 grudnia ostatnie w tym roku spotkanie rady społecznej Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży (WOPiTU). Gremium przewodniczy wicemarszałek Marek Olbryś.

– Jako samorząd województwa musimy dbać o swój wiodący ośrodek, zwłaszcza że skala i zakres wyzwań związanych różnego rodzaju uzależnieniami i patologiami rośnie. Na szczęście WOPiTU pod kierownictwem dyrektor Renaty Szymańskiej i ze znakomitym zespołem dobrze sobie radzi, bo przecież nie tylko pięknie przygotowana siedziba jednostki tworzy jej jakość, ani też potencjał finansowy, tylko praca ludzi – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Dołączył też gratulacje i słowa podziwu dla pracowników ośrodka, którzy sprawnie i z wrażliwością radzą sobie z bardzo poważnymi ludzkimi problemami.

– Łatwiej chyba idzie leczenie ciał niż umysłów, dlatego tym bardziej państwu dziękuję za pracę na rzecz drugiego człowieka – stwierdził Marek Olbryś.       

Do pochwał i podziękowań przyłączyła się także wiceprzewodnicząca rady Joanna Kleczyńska, od wielu działająca w Łomży w środowiskach promujących abstynencję.

– Zetknęłam się ze znakomitą opinią lekarza, który zestawiał nasz ośrodek z  zagranicznymi. Mam także cały czas do czynienia z osobami, które po terapii tutaj, trwają  w abstynencji. To wielki powód do radości – stwierdziła Joanna Kleczyńska.

Sprawozdanie i prognozy na kolejny rok przedstawiła radzie dyrektor WOPiTU Renata Szymańska wraz ze współpracownikami. 

– Wśród najważniejszych pozytywnych wydarzeń tego roku chciałabym podkreślić uzyskanie tytułu Podlaskiej Marki Roku. Udało się nam też korygować zgodnie z potrzebami kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia na poszczególne nasze działalności, przede wszystkim na dzieci i młodzież oraz leczenie uzależnień, ale także na Zakład Opiekuńczo-Leczniczy (ZOL), który jest w naszej strukturze głównym czynnikiem generującym koszty. Mamy w ZOL spore tzw. nadwykonania. Za sukces uważam także pracę całego naszego zespołu - każda z tworzących go osób wykorzystuje  w najlepszy sposób swoją wiedzę i doświadczenie, wiele udaje się nam osiągnąć – mówiła dyrektor Renata Szymańska.

Wśród obaw związanych z nadchodzącymi miesiącami wskazała zagrożenie odpływem wykwalifikowanej kadry medycznej, zwłaszcza w ZOL, ale także terapeutów uzależnień.

– Wydłuża się ścieżka szkoleniowa w tej dziedzinie i rośnie konkurencja niepublicznych ośrodków – poinformowała dyrektor WOPiTU.  

Członkowie rady społecznej placówki, wśród których po raz pierwszy w roli posłanki pojawiła się Alicja Łepkowska-Gołaś, bez zastrzeżeń przyjęli sprawozdanie z pracy ośrodka i zatwierdzili plany na 2024 rok.

Na zakończenie posiedzenia członkowie rady i pracownicy WOPiTU przełamali się opłatkiem i złożyli sobie wzajemnie życzenia świąteczne i noworoczne.

tekst i fot.: Maciej Gryguc

Opublikował: Krystian Guzewicz

8 grudnia 2023

Powrót na początek strony