Logo witryny podlaskie.eu

 Logo Poland.Expo2025.Osaka.Kansai        Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Niemiecka młodzież w urzędzie marszałkowskim

4 czerwca 2025

Grupa młodzieży siedzi przy stole z członkiem zarządu Bogdanem Dyjukiem i nauczycielem

Niemiecka młodzież w urzędzie marszałkowskim / Mateusz Duchnowski

Uczniowie z Elisabeth - Gymnasium w Halle spotkali się w środę, 4.06, z członkiem zarządu województwa Bogdanem Dyjukiem. Dowiedzieli się m.in. jak w Polsce funkcjonują jednostki samorządu terytorialnego, jaka jest rola zarządu województwa. Młodzież dopytywała też o podlaską przyrodę i regionalne potrawy. Odwiedziny uczniów z Halle zorganizowano w ramach międzyszkolnej współpracy z Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Białostockiej.

Gospodarz środowego spotkania w urzędzie marszałkowskim Bogdan Dyjuk mówił o zadaniach samorządu oraz zarządu województwa.  Odpowiadał na pytania młodzieży i podziękował za odwiedziny. Podkreślał też wyjątkowość województwa podlaskiego ze względu na wielokulturowość.

– Żyją tu ludzie reprezentujący różne wyznania. Oprócz katolików region zamieszkują prawosławni, grekokatolicy, muzułmanie, a także staroobrzędowcy, niewielka grupa wyznaniowa zamieszkująca okolice Augustowa – informował Bogdan Dyjuk.

Uczniowie z Elisabeth - Gymnasium i uczniowie z ALO Politechniki Białostockiej współpracują już od kilku lat.  Jak wyjaśniał Artur Kuźmicz, lider polsko-niemieckich projektów w ALO PB, a także opiekun gości z Niemiec, oprócz rozwijania umiejętności językowych i nawiązywania przyjaźni uczniowie od pięciu lat realizują projekt wspólnych lekcji dotyczących badania wpływu trucizn roślin na środowisko. Projekt badawczy „MINT” jest finansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

– Uczniowie realizują co roku inne projekty dotyczące ochrony środowiska, np. badania zanieczyszczeń wód, powietrza i gleby, rośliny trujące w naszym otoczeniu, a w tym roku zanieczyszczenia biologiczne występujące na terenie szkoły – wyjaśniał Artur Kuźmicz.

Praca uczniów jest dokumentowana na wspólnej trzyjęzycznej stronie internetowej Mint.pb stworzonej i prowadzonej przez uczniów ALO Politechniki Białostockiej.

Projekt obejmuje wspólne spotkania online, które mają miejsce co 2 tygodnie. W projekcie uczestniczy po 15 uczniów z Polski i Niemiec. Tworzą oni mniejsze zespoły projektowe, w których pracują nad wybranym zadaniem badawczym.

W czasie wizyty w województwie podlaskim niemieccy uczniowie będą mieli okazję poznać różnorodność regionu. Zaplanowano m.in. zwiedzanie Tykocina, Arboretum Kopna Góra, monastyru w Supraślu. Natomiast czeka ich także seria spotkań ze społecznością akademicką Politechniki Białostockiej.

Cezary Rutkowski
red.: Aneta Kursa
fot.: Mateusz Duchnowski

Publikujący: Cezary Krystian Rutkowski

4 czerwca 2025

Powrót na początek strony