Studiuj w Białymstoku – jak zatrzymać młodych ludzi w regionie?

Studiuj w Białymstoku – jak zatrzymać młodych ludzi w regionie? / Fot. Mateusz Duchnowski
Trzy największe uczelnie w regionie – Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Politechnika Białostocka – łączą siły, by we wspólnej kampanii promocyjnej przedstawić Białystok jako przyjazne miasto akademickie. Chcą przekonać, że warto studiować w Podlaskiem. W Rektoracie UwB odbyło się robocze spotkanie, na którym omawiano koncepcję kampanii i najważniejsze wyzwania.
W dyskusji uczestniczyli również: prof. Mariusz Popławski – rektor UwB, prof. Marcin Moniuszko – rektor UMB, dr hab. Jacek Żmojda – prorektor PB ds. studenckich, a także prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski z zastępcą Rafałem Rudnickim. Obecni byli również pracownicy działów promocji, rekrutacji i funduszy białostockich uczelni.
Celem spotkania było opracowanie kampanii i konkretnych propozycji podkreślających, dlaczego warto studiować w Białymstoku. Powstało kilkanaście pomysłów, wokół których warto budować narrację kampanii, w tym m.in. specjalna aplikacja mobilna ułatwiająca życie studentom czy zniżkowa karta studencka.
Katarzyna Jamróz, zastępca dyrektora Biura Zarządzania Promocją Województwa UMWP, zaznaczyła, że podstawą skutecznej kampanii promocyjnej powinna być dokładna diagnoza oczekiwań studentów. – To powinien być punkt wyjścia do działań promocyjnych. Warto zapytać, jakie są ich oczekiwania i potrzeby, ale także rodziców, którzy mają istotny wpływ na decyzje młodych ludzi – zaznaczyła Katarzyna Jamróz.
Karolina Perkowska, dyrektor Departamentu Zarządzania Funduszami i Programami UMWP, która odpowiada za strategię rozwoju Województwa Podlaskiego, zwróciła uwagę na potrzebę długofalowej strategii promocyjnej, ponieważ region zmaga się z problemem depopulacji, który nie będzie się cofał.
– Kampania może pomóc ograniczyć ten proces. Wszystkie uczelnie są częścią naszego zespołu Regionalnego Forum Terytorialnego, które będzie mocno zaangażowane w aktualizację strategii rozwoju. A ta będzie podstawą do przygotowania nowego programu finansowego. Musimy myśleć o uczelniach nie tylko jako o miejscach kształcenia, ale także jako o instytucjach, które mogą przyczynić się do tego, że młodzi ludzie zostaną w regionie lub przyciągną studentów z innych części kraju – mówiła Karolina Perkowska.
Emilia Ramatowska zaproponowała stworzenie wspólnej platformy internetowej dla podlaskich uczelni. Opowiadała o swoim doświadczeniu związanym z odwiedzaniem szkół średnich i przedstawianiem Białegostoku jako atrakcyjnego miasta akademickiego. Do tego celu ma służyć specjalnie oznakowany autobus, który odwiedzałby miejscowości w regionie, promując podlaskie uczelnie. W spotkaniach z młodzieżą powinni brać udział nie tylko wykładowcy, ale także studenci, którzy mogliby podzielić się swoimi doświadczeniami i opowiedzieć o życiu akademickim z własnej perspektywy.
Spotkanie zakończyło się decyzją o powołaniu specjalnego zespołu, który będzie koordynował kampanię promocyjną. W jego skład wejdą studenci, przedstawiciele uczelni oraz dwóch urzędów: marszałkowskiego i miejskiego.
Anna Tyszkiewicz
red.: Aneta Kursa
fot.: Mateusz Duchnowski
Najnowsze relacje
-
. Edukacja Edukacja zasilana sztuczną inteligencją. Jacek Protas i Łukasz Prokorym odwiedzili szkoły Infotech
-
. Edukacja Białystok stał się centrum młodych talentów branży stolarskiej i meblarskiej
-
. Edukacja Magdalena Pudełko pierwszą zwyciężczynią Ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej
-
. Edukacja Prof. Piotr Józef Hofmański Doktorem Honoris Causa Uniwersytetu w Białymstoku