Coraz bliżej Expo 2025 Osaka, Kansai. Podlaskie jest przygotowane na wystawę

/ Alina Mazovets
– W naszym regionie można podziwiać nie tylko piękno przyrody, ale również bogactwo folkloru, muzyki, tańca oraz rzemiosła, które od pokoleń są kultywowane przez społeczności zamieszkujące Podlaskie. Jesteśmy dumni z naszych tradycji, ale także otwarci na współczesne innowacje. Właśnie ta harmonia pomiędzy przeszłością a przyszłością będzie motywem przewodnim naszej prezentacji – podkreśla marszałek Łukasz Prokorym.
Jak informowaliśmy, Podlaskie będzie realizować działania promocyjne w ramach udziału Polski w Expo 2025 Osaka, Kansai. W tym roku będziemy otwierać wystawę, co odbędzie się 13-19 kwietnia. Oferta kulturalna przygotowana na ten czas jest bogata. Stałym elementem prezentacji będzie artefakt, czyli element kultury materialnej symbolizujący dany region. Podlaskie wybrało pikselowe walonki Małgorzaty Dmitruk.
– Walonki produkowano w moim rodzinnym mieście Bielsku Podlaskim – opowiada artystka, która na co dzień wykłada na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. – Wykonywano je fabrycznie lub systemem pracy nakładczej. W walonkach chodzili moi podlascy dziadkowie, kiedy zimy na Białostocczyźnie były długie i mroźne, a śnieg sięgał po dachy domów. To bardzo uniwersalne buty, lekkie, ciepłe, można ruszać palcami w bucie, i pracować cały dzień, a stopy się w nich nie męczą.
Tydzień Podlaski – sztuka, muzyka i sport
Jak przyznaje artystka, zawsze lubiła tę formę buta, ale marzyła, by dodać do niego nieco koloru. Takie próby przeprowadziła w kilku swoich pracach. Walonki, które obejrzą goście na wystawie, powstały na zlecenie UMWP i zadebiutowały na Expo 2015 w Mediolanie. Inspiracją do ich stworzenia był logotyp Województwa Podlaskiego, który stworzył Leon Tarasewicz. Artystka precyzyjnie odtworzyła kolory pikseli – naliczyła ich ponad 20 – i dobrała do nich mulinę.
Prezentację Podlaskiego rozpocznie występ Sw@dy, czyli Wiktora Szczygła. To podlaski artysta, który w ostatnich latach jest niezmiennie na fali wznoszącej. Jego ostatni sukces to utwór „Lusterka” w duecie z wokalistką Niczos, który zdobył 2. miejsce w eliminacjach do Eurowizji. Jego koncert zainauguruje Podlaski Tydzień, artysta będzie też występował w kolejnych dniach. Sw@ada o swojej twórczości mówi „podlaski bounce”, a nagrywa muzykę z pogranicza elektroniki i folku.
Podczas Podlaskiego Tygodnia wystąpi także Piotr Sawicki – wybitny sportowiec i człowiek legenda.
– Podlasie to siła tradycji, determinacja i pasja, i właśnie to pokażemy światu – zapowiada Piotr Sawicki.
I trudno mu nie wierzyć. Podlasianin jest jednym z najwybitniejszych karateków stylu kyokushin w Polsce. A także czterokrotnym mistrzem Europy, który w 1997 roku zdobył Mistrzostwo Świata w Tokio. Wygrał wówczas walkę z mistrzem Ryu Narushimą. Piotr Sawicki jest pierwszym nie-Japończykiem, który osiągnął taki sukces. Karateka będzie podczas Podlaskiego Tygodnia prowadził m.in. poranne rozgrzewki dla chętnych.
Codziennie będzie się też odbywał spektakl „Instrukcja obsługi p.a.t.y.k.a”, przygotowany przez studentów Akademii Teatralnej w Białymstoku. Tekst przedstawienia opracował Grzegorz Kasdepke, a jego temat to dziecięca nuda i pomysły dorosłych jak jej zaradzić.
– Zabieramy tam naszą sztukę, emocje i niepowtarzalny podlaski klimat – mówią studenci Akademii Teatralnej. – Bo Podlaskie to opowieści, a my umiemy je snuć.
Podlaska Misja Gospodarcza
Opowieść zupełnie innego rodzaju Podlaskie przedstawi w maju. A konkretnie 17 maja, kiedy startuje Podlaska Misja Gospodarcza. Opowieść snuć będą małe i średnie firmy z sektorów o największym potencjale eksportowym na rynki azjatyckie, uznanych za priorytetowe w relacjach handlowych z Japonią: IT/Fintech, gaming, kosmetyki, medycyna i farmacja, rolnictwo i przetwórstwo spożywcze (w tym AgriTech), a także zielone technologie, w tym branża wodorowa.
Jak informowaliśmy, w styczniu odbył się nabór chętnych. Zainteresowanie było duże – zgłosiło się 111 przedsiębiorców. Weryfikacja zgłoszeń już za nami, obecnie trwa podpisywanie umów. Na liście rankingowej znalazło się wiele znanych marek: to choćby 4 Szpaki – rodzinna firma z Białegostoku i lider w produkcji kosmetyków naturalnych, Augustowska Miodosytnia, Zakład Mięsny „Kabo” czy HOLO4LABS z branży IT. Wyniki rekrutacji znajdują się na stronie internetowej investinpodlaskie.pl.
– Cieszy nas duże zainteresowanie ze strony podlaskich przedsiębiorców. Wierzymy, że ich udział w misji otworzy nowy rozdział w ich działalności, że nawiążą tam nowe kontakty handlowe i będą się dalej rozwijać, przyczyniając się tym samym do rozwoju regionu – podkreśla członek zarządu województwa Jacek Piorunek.
W sumie na misję do Osaki pojedzie 20 firm z Podlaskiego. Kulminacyjnym punktem misji będzie Polsko-Japońskie Forum Eksportowe, które odbędzie się 20 maja 2025 roku w centrum Osaki. W wydarzeniu weźmie udział około 300 osób, w tym przedstawiciele kilku polskich województw oraz partnerzy biznesowi z Japonii. Celem misji jest zwiększenie wartości eksportu do Japonii, który w tej chwili, jeśli chodzi o województwo podlaskie, wynosi zaledwie 11 mln zł.
Julia Szypulska
red.: Anna Tyszkiewicz