Logo witryny podlaskie.eu

 Logo Poland.Expo2025.Osaka.Kansai        Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

14 mln z KPO na inwestycje związane z gospodarką wodno-ściekową

27 marca 2025

/ Mateusz Duchnowski

Dzięki tym pieniądzom poprawi się jakość życia mieszkańców gmin: Stawiski, Wasilków i Puńsk. To dodatkowe fundusze, o które zabiegał zarząd województwa. – Dotrzymaliśmy słowa – podkreślił podczas czwartkowej (27.03) konferencji członek zarządu Bogdan Dyjuk.

Przypomnijmy, że pierwszą transzę umów na dofinansowanie inwestycji wodno-ściekowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności przedstawiciele zarządu województwa podpisali na początku marca. Dotyczyły one dziesięciu gmin.

– Mówiliśmy wtedy, że nie jest to nasze ostatnie słowo. Że podejmiemy działania, aby ten konkurs kontynuować i kolejne samorządy mogły zrealizować te tak ważne dla mieszkańców inwestycje – mówił Bogdan Dyjuk. – Kiedy w ubiegłym roku Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło konkursy w ramach gospodarki wodno-kanalizacyjnej oprócz wysokości alokacji na każde województwo istotnym elementem był także wskaźnik ilości przyłączy. Na nasze województwo przypadało 1708. Zastanawialiśmy się wówczas, czy damy radę wykorzystać te fundusze. Wnioski, które wpłynęły, przeszły nasze najśmielsze oczekiwania.

Dodał, że tylko te 10 umów podpisanych w marcu wyczerpało ów wskaźnik. Stąd kolejnym krokiem zarządu województwa było przekonanie ministra rolnictwa, by zezwolił na przyjęcie kolejnych wniosków, aż do wykorzystania pełnej alokacji przyznanej naszemu regionowi. Jak podał Andrzej Pleszuk, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, wynosi ona w sumie ponad 53 mln zł. Decyzja była pozytywna, stąd podpisanie umów przez kolejne trzy samorządy.

– Tym działaniem pokazaliśmy, że dotrzymujemy słowa, jeśli chodzi o przedsięwzięcia istotne dla rozwoju regionu – podkreślił Bogdan Dyjuk.

I tak umowy na inwestycje związane z gospodarką wodno-ściekową podpisali przedstawiciele gmin Stawiski, Wasilków i Puńsk. Nie kryli, że są one kluczowe dla poprawy komfortu życia mieszkańców.

– Dzięki temu projektowi 400 osób w gminie zyska dostęp do wody. W ramach inwestycji chcemy przebudować 11-kilometrowy odcinek wodociągu, który ma już 30 lat i jest bardzo awaryjny. Właściwie nie ma miesiąca, żeby nie doszło na nim do awarii – opowiadała Agnieszka Rutkowska, burmistrz Stawisk. – Planujemy też dobudować nową nitkę w miejscowości Dzierzbia.

W projekcie tej gminy pojawił się też element innowacyjny w postaci telemetrii – odbiorców czeka wymiana wodomierzy. Dzięki temu będzie można prowadzić odczyt zdalnie.

W gminie Wasilków z kolei ok. 600 mieszkańców miejscowości Studzianki, Jurowce i Osowicze zyska dostęp do sieci wodociągowej. Podobnie w gminie Puńsk – tutaj w ramach projektu zaplanowano ponad 200 przyłączy do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Co ciekawe, ten samorząd jest liderem w pozyskiwaniu funduszy na tego rodzaju przedsięwzięcia. Gmina zainwestowała już w stację uzdatniania wody oraz budowę nowej oczyszczalni.

Warto wspomnieć, że województwo podlaskie jako pierwsze w kraju podpisało umowy w ramach KPO na inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową.

Julia Szypulska
red.: Aneta Kursa
fot.: Mateusz Duchnowski

 

 

Publikujący: Julia Szypulska

27 marca 2025

Powrót na początek strony