„Europejskie Fundusze w Praktyce: Polska Wschodnia i Europa” – spotkanie samorządowców w Brukseli

„Europejskie Fundusze w Praktyce: Polska Wschodnia i Europa” – spotkanie samorządowców w Brukseli / UMWP
Swoje doświadczenia we wdrażaniu polityki spójności i oczekiwania wobec przyszłej perspektywy finansowej Unii Europejskiej prezentowali przedstawiciele pięciu województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego oraz reprezentanci regionów Bratysławy, Saksonii-Unhalt i Umbrii.
Debatę „Europejskie Fundusze w Praktyce: Polska Wschodnia i Europa” zorganizował Dom Polski Wschodniej.
Bezpieczeństwo regionów Polski Wschodniej
Podobnie jak pozostali włodarze przygranicznych regionów Łukasz Prokorym zwracał uwagę, że należy zabiegać o szczególne traktowanie województw na wschodniej granicy Unii Europejskiej.
– Sytuacja geopolityczna, wojna na Ukrainie, migracja – to wszystko stanowi ogromne zagrożenie dla wszystkich Europejczyków, ale to mieszkańcy wschodnich regionów przygranicznych Unii najbardziej, bo bezpośrednio, odczuwają to szczególne ryzyko – wyjaśniał marszałek. – Dlatego podpisujemy się pod mottem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej – „Bezpieczeństwo, Europo!”. W świetle nowych zagrożeń na niespotykaną dotąd skalę nie mamy innego wyjścia. Musimy zwiększyć inwestycje w bezpieczeństwo regionów przygranicznych – apelował Łukasz Prokorym.
Podkreślał, że trudna sytuacja na granicy z Białorusią, zamknięte granice, zagrożenie atakami hybrydowymi i problemy komunikacyjne wpłynęły na lokalnych przedsiębiorców, szczególnie z branży turystycznej. Ucierpiały też samorządy, które straciły swoich partnerów współpracy transgranicznej.
Obecny na spotkaniu Maciej Grodzki z Wydziału Polityki Regionalnej i Spójności w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE zauważył, że hasło „Bezpieczeństwo, Europo!” to właśnie bezpieczeństwo rozumiane jako bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne, bezpieczeństwo cyfrowe, gospodarcze, żywnościowe, energetyczne i zdrowotne. A jednym z głównych celów jest wsparcie terenów granicznych Unii Europejskiej, które są najbardziej narażone na skutki wojny w Ukrainie i sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
Dobrze wykorzystane pieniądze
Samorządowcy zwracali też uwagę na ogromne pozytywne zmiany, jakie zaszły w regionach wschodnich dzięki funduszom europejskim, a to w dużej mierze stało się dzięki programom regionalnym.
– Powstała nowoczesna infrastruktura, inwestycje w przedsiębiorstwa, szkoły, szpitale i w edukację. Nie osiągnęlibyśmy tego w tak krótkim czasie bez funduszy europejskich, ale też bez zaangażowania społeczności lokalnych – mówił marszałek Prokorym. – Dobrze wykorzystaliśmy unijne pieniądze, ponieważ to właśnie my – regiony, najlepiej wiemy, czego potrzebują nasi mieszkańcy – podkreślał marszałek.
Efektywne gospodarowanie funduszami unijnymi z programów regionalnych to w opinii wszystkich uczestników konferencji efekt samodzielności samorządów w zarządzaniu tymi pieniędzmi. Dlatego samorządom zależy na kontynuacji wsparcia właśnie w takiej formie. To, jak podkreślano, gwarantuje „szyte na miarę rozwiązania, dopasowane do nietypowych sytuacji”.
– Przy zachowaniu warunku – nic o nas bez nas. To my, regiony, dbamy o dobrostan naszych mieszkańców i odpowiadamy na pilne problemy, takie jak: zmiana klimatu, transformacja ekologiczna, cyfrowa i demograficzna, nierówności społeczne i wiele innych. To my w końcu promujemy fundusze europejskie i informujemy mieszkańców o możliwościach, które daje unijna polityka spójności – podkreślał Łukasz Prokorym.
Podczas poniedziałkowego forum przedstawiano też niektóre projekty zrealizowane z funduszy unijnych. Osiągnięcia Województwa Podlaskiego prezentowała Karolina Perkowska, dyrektor Departamentu Zarządzania Funduszami i Programami. Mówiła m.in. o Ekosystemie Innowacji Dolina Rolnicza 4.0, Promocji gospodarczej MŚP – Podlaskim Centrum Eksportera i Regionalnym projekcie w zakresie budowy potencjału PPO.
Aneta Kursa
red.: Julia Szypulska
Fot.: UMWP, Tomasz Cibulla
Najnowsze relacje
-
. Fundusze Europejskie Przyszłość obszarów wiejskich w Europie – perspektywa międzynarodowa
-
. Fundusze Europejskie Ponad 16,5 mln zł na strategiczny projekt SMART EDUCATION for INDUSTRY 4.0
-
. Fundusze Europejskie Cyberbezpieczny Samorząd
-
. Fundusze Europejskie Prawie 900 tys. zł na kształcenie zawodowe dla Powiatu Białostockiego