Konferencja regionów Polski Wschodniej w Brukseli

Konferencję otworzył marszałek Łukasz Prokorym, wskazując na szczególną rolę regionów wschodnich w kontekście wyzwań geopolitycznych i demograficznych, które dotykają całą Unię Europejską.
– Współpraca transgraniczna nabiera dziś nowego, strategicznego znaczenia. To nie tylko narzędzie rozwoju i integracji, ale też kluczowy element budowania bezpieczeństwa, odporności i zaufania społecznego – powiedział marszałek Łukasz Prokorym.
Dodał, że to właśnie na wschodnich terenach UE testowana jest dziś odporność instytucji, solidarność europejska i skuteczność polityki spójności.
Marszałek nawiązał także do wczorajszej (26.06) Konferencji Regionów Wschodnich Unii Europejskiej w Białowieży z udziałem wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Raffaela Fitto. Podkreślił, że tego rodzaju spotkania są dowodem na solidarność Unii Europejskiej wobec wschodnich regionów granicznych, także tych polskich.
– Zakończyliśmy trzecią w historii Polski konferencję wysokiego szczebla Unii Europejskiej z udziałem wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej i 50 ministrów i szefów regionów Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Słowacji, Rumunii i Węgier. Cieszę się, że przybyli na nasze zaproszenie i mogli zobaczyć, jak wygląda granica z nieprzyjaznym sąsiadem, jakim jest Białoruś. Także wczoraj zapoczątkowano prace nad rozszerzeniem polityki spójności o tzw. fundusz trudnosąsiedzki przeznaczony takim regionom jak m.in. Podkarpackie, Podlaskie, Warmińsko-Mazurskie. Bo te regiony, które sąsiadują z Rosją i Białorusią, ale też Ukrainą mają problemy z konkurencyjnością, z gospodarką i chociażby z ruchem turystycznym – zaznaczył marszałek.
Jeden z paneli był poświęcony obszarom bezpieczeństwa, a także perspektywom rozwoju Polski Wschodniej. Uczestniczyli w nim m.in. członkowie zarządu Jacek Piorunek oraz Bogdan Dyjuk.
– Polska Wschodnia ma szansę stać się ważnym zapleczem logistycznym i przemysłowym Unii Europejskiej, jeśli utrzymamy tempo inwestycji infrastrukturalnych i skutecznie wykorzystamy środki unijne – zaznaczył Jacek Piorunek.
Dodał, że drogi Via Carpatia, Via Baltica, Rail Baltica i terminale intermodalne – to nie tylko inwestycje transportowe, ale strategiczne elementy rozwoju gospodarczego i wzmocnienia pozycji Podlaskiego na mapie Europy.
O walorach turystycznych i społecznych województwa mówił natomiast Bogdan Dyjuk, który zwrócił uwagę na innowacyjne podejście regionu do rozwoju usług turystycznych i wsparcia lokalnej gospodarki.
– W województwie podlaskim wdrażany jest Podlaski Bon Turystyczny – program, który nie tylko wspiera lokalnych przedsiębiorców, ale też promuje aktywny wypoczynek mieszkańców i buduje pozytywny wizerunek regionu jako bezpiecznego i przyjaznego miejsca wypoczynku – podkreślił członek zarządu odpowiedzialny m.in. za obszar turystyki.
Wydarzenie zakończyło się wspólnym podsumowaniem z udziałem wicemarszałka województwa podkarpackiego Piotra Pilcha oraz wojewody podlaskiego Jacka Brzozowskiego, którzy nawiązali do prac nad tzw. Białą Księgą europejskiego przemysłu obronnego i potrzebie włączenia samorządów terytorialnych w dialog o przyszłości polityki obronnej UE.
Konferencja w Brukseli jest nie tylko miejscem wymiany doświadczeń i refleksji nad bezpieczeństwem regionów przygranicznych, ale też zapowiedzią kolejnych działań, w tym zbliżającego się Forum Spójności i Rozwoju Granicznego UE, które odbędzie się 28 października w Białymstoku.
– Forum w Białymstoku będzie przestrzenią do dalszej debaty o innowacyjności, infrastrukturze, bezpieczeństwie i wyzwaniach demograficznych regionów granicznych UE. Już dziś serdecznie Państwa na nie zapraszam – przypomniał marszałek Łukasz Prokorym.
Cezary Rutkowski
red.: Julia Szypulska
fot.: Krzysztof Duszyński
Najnowsze relacje
-
. Fundusze Europejskie Blisko 1,5 mln z funduszy europejskich na komercjalizację badań naukowych
-
. Fundusze Europejskie Ponad 300 tys. zł z na wyposażenie ośrodka kultury w Dziadkowicach
-
. Fundusze Europejskie List Raffaela Fito do marszałka Łukasza Prokoryma
-
. Fundusze Europejskie Kolejna edycja konkursu Runda T dla młodych przedsiębiorców