Nowoczesna i funkcjonalna pracownia dydaktyczna w firmie ALEX

Otwarcie pracowni dydaktycznej w firmie ALEX / Mateusz Duchnowski
Wicemarszałek zdradziła, że idea współpracy między białostocką szkołą a firmą ALEX zrodziła się w roku 2021.
– Przyszedł przedsiębiorca do urzędu i powiedział, co jest potrzebne. Powołany został zespół, nawiązano współpracę z pełnomocnikiem małych i średnich przedsiębiorstw, zaangażowała się dyrekcja odpowiedzialna za projekty unijne w urzędzie marszałkowskim i mamy efekt – opowiadała.
Przede wszystkim współpraca
Otwierana we wtorek pracownia powstała właśnie w ramach – dofinansowanego ponad 2,5 mln zł z funduszy europejskich – projektu „Szkoła z Perspektywą – BS10”. Prezes firmy ALEX Tadeusz Ożarowski nie miał wątpliwości, że kształcenie dualne to „jedna z najlepszych, najbardziej efektywnych, najtańszych sposobów dobywania wykwalifikowanej kadry pracowniczej”.
– Bo maszyn można mieć dużo, ale ktoś jeszcze musi te maszyny obsłużyć – skomentował.
Podziękował on „za otwartość, zrozumienie i zaufanie” wicemarszałek Wiesławie Burnos, dyrektor Departamentu Zarządzania Funduszami i Programami Karolinie Perkowskiej oraz dyrektor Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości Emilii Malinowskiej, podkreślając, że w znacznej mierze przyczyniły się one do odbudowy szkolnictwa zawodowego w regionie.
– Koncepcji było wiele i cieszę się, że wspólnie udało nam się wypracować model, który jest najbardziej efektywny – mówiła Emilia Malinowska.
Z kolei Karolina Perkowska wyraziła nadzieję, że „inne szkoły branżowe będą się inspirować tym modelem, przekuwać go na swoje potrzeby”.
Nowoczesna i funkcjonalna
Nowa pracownia jest ręczno-pomiarowa, z sześcioma wyposażonymi stanowiskami do prac ręcznych oraz obsługi urządzeń CNC. Mówiła o tym dyrektor branżowej szkoły nr 10 w Agnieszka Guzik.
– Powstała ona na potrzeby kształcenia pracownika młodocianego w zawodzie operator obrabiarek skrawających. Jest to dla nas bardzo ważne, bo do tej pory w firmie nie było takiego miejsca na szkolenie uczniów – mówiła.
W ramach projektu powstały dotychczas: pracownia dydaktyczna dla praktycznej nauki zawodu ślusarz w firmie Promostal w Czarnej Białostockiej, stanowiska do obsługi/naprawy/diagnostyki pojazdów samochodowych w firmach Toyota Auto Park Białystok oraz AG Warsztat w Kleosinie.
We wtorkowym spotkaniu w siedzibie firmy ALEX wzięli udział także m.in. wicewojewoda Paweł Krutul, prezes Klastra Przemysłowego Evoluma (lidera projektu) Sebastian Rynkiewicz, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego Paweł Kondracki, przewodnicząca Stowarzyszenia Hufców Pracy Zofia Polikarp oraz dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Agnieszka Dudzińska.
Anna Augustynowicz
red.: Anna Tyszkiewicz
fot.: Mateusz Duchnowski