Nowoczesna pracownia dydaktyczna w firmie Promostal

Nowoczesna pracownia dydaktyczna w firmie Promstal / Fot. Krystian Guzewicz
Jak podkreśliła, to przedsięwzięcie na skalę kraju, a takie inicjatywy w zakresie kształcenia zawodowego należy promować i rozpowszechniać w innych regionach Polski.
– Dla takich chwil warto pracować. Jestem przekonana o tym, że to jest moment historyczny, że szkolenia dualne, czyli szkolenia u pracodawców i w szkole, to klucz do rozwoju naszego regionu. Przygotowuje to młodych ludzi do pracy, a pracodawcom zapewnia doświadczoną kardę – mówiła Wiesława Burnos.
Firma Promostal bierze udział w kształceniu dualnym uczniów białostockiej szkoły branżowej od pięciu lat. Nowa pracownia dydaktyczna pozwoli na podniesienie jakości kształcenia, co przyczyni się do jeszcze wyższego poziomu edukacji młodych ludzi oraz możliwości zatrudnienia w tym przedsiębiorstwie. Mówiła o tym dyrektor szkoły Agnieszka Guzik.
– Dziś znajdujemy się w pierwszej w województwie podlaskim pracowni dydaktycznej stworzonej na terenie zakładu pracy. Dotychczas takie pracownie były otwierane w Centrach Kształcenia Zawodowego przy szkołach. My, korzystając z naszych doświadczeń, postanowiliśmy w ramach projektu „Szkoła z perspektywą” utworzyć pracownię przy zakładzie pracy, gdzie nasi uczniowie mają praktyczne nauczanie – wyjaśniała.
W pracowni będą prowadzone zajęcia dydaktyczne, a uczniowie na pierwszym etapie kształcenia będą mogli poznać m.in. narzędzia i ich obsługę. Przysłowiową „wisienką na torcie” jest znajdujący się w tu symulator spawania, na którym uczniowie będą w wymaganych dla swojego wieku bezpiecznych warunkach uczyć się fachu.
Pracownia powstała w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podlaskiego. O konieczności kontynuacji tego typu projektów w kolejnej perspektywie unijnej mówiła dyrektor Departamentu Zarządzania Funduszami i Programami urzędu marszałkowskiego Karolina Perkowska.
– Biorąc pod uwagę środki unijne, myślę, że jest to jedyna pracownia w Polsce. Kibicuję i będę wspierać dalej, bo myślę, że ten projekt będzie inspiracją i bardzo dobrą praktyką też dla innych szkół. Gratuluję i życzę powodzenia – powiedziała.
Obecna na wydarzeniu radna wojewódzka Anna Naszkiewicz, a zarazem wiceprezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. zaznaczyła, że Promostal to firma na wysokim poziomie.
– Firma Promostal korzystała ze wsparcia Suwalskiej Specjalnej Strefy Elonomicznej S.A już dwukrotnie. Jesteśmy dumni, że mamy taką perełkę wśród przedsiębiorców, która ma nie tylko potencjał rozwojowy ale również dba i inwestuje w zasoby kadrowe. Pracownia dydaktyczna do kształcenia dualnego znajduje się właśnie w budynku, na którego modernizację Przedsiębiorstwo Promostal dostało Decyzję o Wsparciu od SSSE S.A. – powiedziała radna.
W otwarciu pracowni wzięli również udział: dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Agnieszka Dudzińska, Prezes Zarządu Promstal Agnieszka Stanisławczyk, przedstawiciele Klastra Evoluma oraz przedsiębiorcy z regionu.
Monika Pańko
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Krystian Guzewicz
Najnowsze relacje
-
. Fundusze Europejskie Ponad 8,2 mln zł na aktywizację społeczną i zawodową w regionie
-
. Fundusze Europejskie „Mali intelektualiści z gminy Wyszki” – umowa na realizację projektu
-
. Fundusze Europejskie Kolejne spotkanie z cyklu „Kawa z ekspertem”
-
. Fundusze Europejskie Ponad 3,7 mln zł z funduszy unijnych na lokalne grupy działania