Podlaskie inwestuje w zieloną energię. Ponad 5,3 mln zł z funduszy europejskich wsparcia na OZE
Marszałek przypomniał, że inwestycja w OZE to jeden z priorytetów obecnej perspektywy finansowej.
– Pokazuje to, jak to są ważne i dobre przedsięwzięcia. Oszczędzają nasze budżety, ale też nasze środowisko. Bardzo się cieszę, że z tych środków skorzystają gminy, przedsiębiorcy, ale także placówki medyczne – mówił Łukasz Prokorym.
Samorząd konsekwentnie za OZE
W podobnym tonie wypowiedział się Jacek Piorunek. Podkreślił on konsekwencję, z jaką podlaski samorząd dąży do rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz wdrażania nowoczesnych technologii energetycznych.
– Potwierdzają to zarówno środki z funduszy europejskich, jak i liczne projekty realizowane przez urząd marszałkowski – zaznaczył.
I tak jeden z beneficjantów to szpital wojewódzki w Łomży, który otrzymał niemal 3 mln zł dofinansowania. Za te pieniądze na terenie placówki powstanie duża instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii, która zasili część budynków i zmniejszy koszty zużycia prądu.
– Jest to nasza druga inwestycja w OZE. Wynikają z tego bardzo duże oszczędności. Nowością dla nas będą magazyny energii – nie będziemy tracić tego, co wyprodukujemy latem, tylko będziemy mogli to zmagazynować i wykorzystać – przybliżył dyrektor szpitala Dariusz Domasiewicz.
Energia także dla firm i gmin
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Mońkach, dzięki wsparciu w wysokości 1,8 mln zł, wybuduje dużą instalację paneli słonecznych.
– Fotowoltaika pozwoli nam zdywersyfikować produkcję ciepła, ale również zbilansować potrzeby elektryczne. Jest to też duża korzyść dla naszych odbiorców, ponieważ ta inwestycja nie wpłynie na zwiększenie cen ciepła i prądu dla mieszkańców Moniek – wyjaśniał prezes firmy Jakub Jackowski.
Białostockie przedsiębiorstwo KARST sp. z o.o. zrealizuje instalację fotowoltaiczną wraz z magazynem energii przy dofinansowaniu wynoszącym 141 tys. zł. Umowę z ramienia firmy podpisała przedstawicielka zarządu Agata Karaszewska. Gmina Bargłów Kościelny z kolei przeznaczy blisko 300 tys. zł na montaż paneli słonecznych i magazynów energii przy oczyszczalni ścieków w Bargłowie Kościelnym oraz stacji uzdatniania wody w miejscowości Tajno Stare.
– Serdeczne podziękowania dla pana marszałka, całego zarządu i dla pracowników urzędu marszałkowskiego – mówił wójt gminy Radosław Wawiórko.
Anna Augustynowicz
red.: Aneta Kursa
fot.: Paweł Krukowski
Najnowsze relacje
-
. Fundusze Europejskie
Spotkanie w sprawie inicjatywy CuRI dla Bielska Podlaskiego i gminy
-
. Fundusze Europejskie
Podlascy przedsiębiorcy zyskają szerszy dostęp do wsparcia eksportowego. Zmiany w programie „Podlaskie Centrum Eksportera”
-
. Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie wspierają edukację w Gminie Łomża. Rusza projekt wart prawie 2 mln złotych
-
. Fundusze Europejskie
Granty na innowacje dla firm



