Trzeci nabór w ramach programu transgranicznego Interreg 2021-2027

Trzeci nabór w ramach programu transgranicznego Interreg 2021-2027 / Fot. Kamil Timoszuk
Interreg Litwa-Polska to program transgraniczny, realizowany już od wielu lat. W ramach edycji na lata 2021-2027 zrealizowano trzy nabory projektów, a o szczegółach tego ostatniego mówili podczas dzisiejszej (11.03) konferencji przedstawiciele zarządu województwa: wicemarszałek Wiesława Burnos oraz członkowie zarządu Bogdan Dyjuk i Jacek Piorunek.
– Projekty, które otrzymają dofinansowanie, dotyczą trzech obszarów. Są to środowisko, sprawy społeczne – w tym kultura, turystyka i zdrowie – oraz współpraca partnerska – mówił Jacek Piorunek.
Uczestnicy konferencji podkreślili aktywność podmiotów z północnej części województwa podlaskiego, w szczególności szpitali, oraz wysoką jakość złożonych wniosków. To nie dziwi, gdyż to właśnie jednostki z tej części regionu mają w tym programie największe doświadczenie. Przypomnijmy, że we wcześniejszych edycjach to właśnie do tej części Podlaskiego, jako sąsiadującej z Litwą, był skierowany program. W obecnej natomiast został rozszerzony na cały region, dzięki czemu dofinansowanie otrzymały np. projekty Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku, Stowarzyszenia Wspierania Osób „Aktywni” czy gminy Mońki i Korycin.
Warto dodać, że projekty zakwalifikowane do dofinansowania mocno skupiają się na współczesnych wyzwaniach. Przykładem są choćby działania, jakie zamierza podjąć WSPR, a dotyczą one przygotowań do działań kryzysowych w tzw. korytarzu suwalskim, który ma położenie strategiczne w kontekście sytuacji za wschodnią granicą.
– Blisko milion euro przeznaczymy na stworzenie centrum symulacji medycznej, gdzie znajdzie się m.in. pięć fantomów urazowych dorosłych i dzieci. Pracownicy pogotowia będą się uczyć postępowania na polu walki i szkolić w zakresie medycyny pola walki – mówił dr Mirosław Rybałtowski, z-ca dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. – Kupimy także peleryny ochronne dla pracowników pogotowia.
Stowarzyszenie Wspierania Osób „Aktywni” zajmować się będzie natomiast wspieraniem osób z niepełnosprawnością, szczególnie umysłową, w wejściu na rynek pracy.
– Zatrudniamy 12 osób z niepełnosprawnością i wiemy, co trzeba zrobić, by ich nauczyć, jak być dobrym pracownikiem. I tymi doświadczeniami będziemy się dzielić z litewskim partnerem – opowiadała Anna Żeszko-Majewska, prezeska stowarzyszenia.
Mówiąc o partnerach na Litwie, warto podkreślić, że mają je wszystkie podmioty realizujące projekty w ramach programu Interreg. Taki jest bowiem jego cel – pozytywny efekt projektu musi się pojawić u każdego z sąsiadów. W poszukiwaniu partnera pomaga UMWP i w tym celu warto się udać do Regionalnego Punktu Kontaktowego, który znajduje się w siedzibie urzędu przy ul. kard. S. Wyszyńskiego 1.
Julia Szypulska
red.: Monika Pańko
fot.: Kamil Timoszuk
Najnowsze relacje
-
. Fundusze Europejskie Blisko 1,2 mln zł na edukację przedszkolną
-
. Fundusze Europejskie Ponad 8,2 mln zł na aktywizację społeczną i zawodową w regionie
-
. Fundusze Europejskie „Mali intelektualiści z gminy Wyszki” – umowa na realizację projektu
-
. Fundusze Europejskie Kolejne spotkanie z cyklu „Kawa z ekspertem”