Logo witryny podlaskie.eu
Konkursy   Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Hołd bohaterom Bitwy pod Monte Cassino

18 maja 2026

[18.05.2026] Upamiętnienie bitwy o Monte Cassino-9.jpg

Jedna z najważniejszych bitew szlaku bojowego Armii gen. Władysław Anders do dziś pozostaje symbolem walki Polaków o wolność i niezłomności żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej. W poniedziałek, 18 maja, w 82. rocznicę bitwy, marszałek Łukasz Prokorym złożył kwiaty i zapalił znicz pod Pomnikiem Sił Zbrojnych na Zachodzie.

– To historia wielkiego zwycięstwa, ale także ogromnego cierpienia i ofiary setek żołnierzy 2. Korpus Polski, czyli legendarnej Armii Andersa. Pamiętamy o nich z wdzięcznością i szacunkiem, bo ich odwaga i poświęcenie pozostają żywą lekcją patriotyzmu – przekazał Łukasz Prokorym.

Bitwa pod Monte Cassino była jednym z kluczowych i najbardziej symbolicznych momentów szlaku bojowego Armii Andersa. Klasztor na wzgórzu, stanowiący element niemieckiej Linii Gustawa, stał się symbolem determinacji aliantów i heroizmu polskich żołnierzy walczących daleko od ojczyzny. Wydarzenia te wpisują się również w tragiczne losy Polaków deportowanych w głąb Związku Sowieckiego, którzy po uwolnieniu na mocy układu Układ Sikorski – Majski tworzyli później armię walczącą u boku aliantów.

W poniedziałkowej uroczystości uczestniczyli także m.in.: zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki oraz dyrektor Generalny Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Adam Czapliński.  

Aneta Kursa
fot.: Krystian Guzewicz

Publikujący: Aneta Kursa

18 maja 2026

Powrót na początek strony