Logo witryny podlaskie.eu

 Logo Poland.Expo2025.Osaka.Kansai        Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

38. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka” rozpoczęta

29 maja 2025

Jacek Piorunek przemawia na scenie.

Łomża po raz 38. stała się gospodarzem tego wydarzenia, które od lat przyciąga teatry z całego świata. Uroczyste otwarcie odbyło się w czwartek, 29.05, w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży i zgromadziło licznych gości, twórców oraz miłośników teatru. W wydarzeniu wziął udział członek zarządu województwa Jacek Piorunek, który podkreślił znaczenie festiwalu dla promocji regionu i kultury.

– To nie tylko święto teatru, ale też ważne wydarzenie promocyjne zarówno dla kultury, jak i turystyki. Przez lata Łomżę odwiedziły setki teatrów z całego świata, co sprawia, że nasze miasto stało się znaczącym punktem na mapie europejskiej sztuki lalkarskiej – podkreślił Jacek Piorunek. – Tegoroczna edycja, wpisana w program kulturalny Polskiej Prezydencji w UE, to także realne wsparcie finansowe dla teatru i kolejna szansa, by pokazać potencjał regionu – dodał.

Do tych słów nawiązał Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży.

– Łomża znów stała się miejscem spotkania artystów z całego świata – mówił. – Prezentowane tu spektakle, choć często kameralne, niosą niezwykłe historie, które niczym walizki pełne znaczeń otwierają się przed widzami, ukazując różnorodne fragmenty rzeczywistości i wyobraźni – zaznaczył.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka od lat cieszy się uznaniem środowisk teatralnych i miłośników sztuki. To okazja do spotkania różnych kultur, wymiany doświadczeń i wspólnego przeżywania emocji, jakie niesie teatr.

– Festiwal „Walizka” to soft power w Łomży – to produkt eksportowy. Jak sama nazwa wskazuje, walizka jest pojemna – mieści emocje, budowanie napięcia ciszą, ale też budowanie tożsamości. A tożsamość tworzona przez kulturę to najpiękniejsze, co możemy dać. Kultura nie jest dekoracją codzienności, to jej fundament – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Maciej Wróbel.

Festiwal potrwa do 1 czerwca. W programie znalazło się ponad 20 wydarzeń artystycznych, w tym 13 spektakli konkursowych dla dzieci i dorosłych. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć przedstawienia z ośmiu krajów, m.in. z Hiszpanii, Armenii, Meksyku i Holandii – różnorodne pod względem formy i treści, niosące emocje i teatralną wyobraźnię.

Przez kolejne dni Łomża będzie tętniła życiem teatralnym. Pokazy będą się odbywać nie tylko na scenie teatru, ale również w przestrzeni miejskiej. W ramach nurtu „Moje Miasto” mieszkańcy zobaczą plenerowe spektakle uliczne z Polski i Włoch, które ożywią znane miejsca i zaproszą do wspólnego przeżywania sztuki w otwartej atmosferze.

Partnerem tego wydarzenia jest Województwo Podlaskie. W inauguracji uczestniczyli również posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, radna wojewódzka Bernadeta Krynicka, lokalni samorządowcy, przedstawiciele instytucji wspierających festiwal, a także dzieci z łomżyńskich szkół.

tekst i fot.: Justyna Mocarska-Kieca
red.: Anna Augustynowicz

Publikujący: Anna Augustynowicz

29 maja 2025

Powrót na początek strony