Logo witryny podlaskie.eu
  Ferie 2026         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Dobiega końca projekt „Meridian Cafe – latająca kawiarnia literacka”

2 stycznia 2026

Ludzie w pomieszczeniu wypełnionym książkami.

Zakończyła się realizacja ogólnopolskiego projektu literackiego „Meridian Cafe – latająca kawiarnia literacka w kameralnych księgarniach w Polsce”, przygotowanego przez Fundację i Wydawnictwo Pogranicze. Inicjatywa miała na celu promocję czytelnictwa, upowszechnianie wiedzy o literaturze oraz wspieranie niezależnego obiegu księgarskiego poprzez cykl spotkań autorskich organizowanych w małych, lokalnych księgarniach.

Fundamentem projektu był dorobek Wydawnictwa Pogranicze, które od ponad trzech dekad wypełnia luki na polskiej mapie przekładów literatury środkowoeuropejskiej. Szczególną rolę odegrała seria „Meridian”, prezentująca utwory poruszające kluczowe problemy społeczno-polityczne pogranicza Europy Środkowo-Wschodniej. To właśnie ona stała się inspiracją dla idei „latającej kawiarni literackiej”.

Jesienią „Meridian Cafe” odwiedziła Szczecin, Poznań, Wrocław i Kraków, goszcząc w niezależnych księgarniach: Kamienica w Lesie, Bookowski, Tajne Komplety oraz Lokator. Podczas spotkań czytelnicy mieli okazję wysłuchać głosów pisarzy i tłumaczy opowiadających o pamięci, tożsamości, doświadczeniu pogranicza oraz współczesnych wyzwaniach demokracji w Europie.

Literacka podróż rozpoczęła się w Estonii wraz z Anną Michalczuk-Podlecką, tłumaczką powieści „Serafima i Bogdan” Vahura Afanasjewa. Następnie publiczność spotkała się z gruzińskim pisarzem Arczilem Kikodze, autorem książki „Jaszczurka na kamieniu nagrobnym”, oraz z Catalinem Dorianem Florescu, który w powieści „Czas cudów” opowiada o dzieciństwie w komunistycznej Rumunii i doświadczeniu migracji. Cykl zamknęły spotkania z Andrijem Lubką, ukraińskim pisarzem i aktywistą, autorem książki „Wojna od tyłów”, będącej zapisem wojennej codzienności widzianej z perspektywy wolontariusza.

Istotnym elementem projektu było podkreślenie roli tłumaczy oraz kameralnych księgarni jako nieodzownych ogniw drogi książki od autora do czytelnika. Twórcy „Meridian Cafe” zwracali uwagę na humanistyczny wymiar literatury, oparty na wspólnej, uważnej pracy i budowaniu relacji, w kontrze do masowej produkcji kultury.

Choć tegoroczna edycja dobiegła końca, organizatorzy podkreślają, że „Meridian Cafe” nie zamyka swojej działalności. Latająca kawiarnia literacka wyznacza już kolejne trasy i sięga po następne głosy – opowieść trwa.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

źródło: Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”

oprac.: Aneta Kursa

Opublikował: Anna Augustynowicz

2 stycznia 2026

Powrót na początek strony