EMYA 2025 w Muzeum Pamięci Sybiru

EMYA 2025 w Muzeum Pamięci Sybiru / fot.: Paweł Krukowski
– Przed nami pięć dni spotkań ekspertów, historyków, muzealników – to dla naszego regionu i stolicy województwa wielkie wyróżnienie. Jesteśmy dumni, że po raz pierwszy tak prestiżowe wydarzenie odbywać się będzie właśnie tutaj – mówiła Wiesława Burnos. – Chciałabym zwrócić uwagę, że już w sobotę, 24 maja podczas tego forum będziemy rozmawiać o budowanym w Okopach Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. To wyjątkowa inwestycja Samorządu Województwa Podlaskiego – bardzo nowoczesne muzeum, ale tym razem osadzone nie w wielkim mieście a na wsi – dodała wicemarszałek.
Jednocześnie pogratulowała dyrekcji Muzeum Pamięci Sybiru i władzom Białegostoku za organizację wydarzenia. A prezydent Tadeusz Truskolaski przypomniał, że możliwość organizacji forum jest efektem zdobycia przez Muzeum Pamięci Sybiru Nagrody Muzealnej Rady Europy 2024. Jak podkreślał, to jest ogromny zaszczyt i okazja do promocji Białegostoku i całego regionu. – W ciągu tych kilku dni będzie bardzo dużo spotkań, rozmów, wizyt. Pokażemy naszą wielokulturowość, gościnność oraz nasz szacunek dla historii – mówił Tadeusz Truskolaski.
O organizacji konferencji w białostockiej instytucji z satysfakcją mówił poseł Krzysztof Truskolaski, który jest też przewodniczącym Rady Muzeum Pamięci Sybiru. To właśnie on w 2023 r. zainicjował działania, które przyczyniły się do tego, że muzeum otrzymało w 2024 roku Nagrodę Muzealną Rady Europy.
Pierwszy dzień wydarzenia, czyli 21 maja, w całości będzie poświęcony Muzeum Pamięci Sybiru. Tego dnia odbędzie się specjalne oprowadzanie po wystawie stałej, któremu towarzyszyć będzie spotkanie ze świadkami historii – Sybirakami i Sybiraczkami.
– Będziemy inicjować dyskusję, jak współczesne muzea mają wyglądać. Następnie od 22 do 24 maja obradować będziemy w Operze i Filharmonii Podlaskiej, a w sobotę zakończymy konferencję wręczeniem nagród – informował Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.
W programie przewidziano również dyskusje tematyczne oraz możliwość zwiedzenia Białegostoku z certyfikowanym przewodnikiem. Z kolei 25 maja uczestnicy i uczestniczki będą mieli okazję poznać region i odwiedzić takie miejsca jak Białowieża, Tykocin czy Supraśl.
Wydarzenie zgromadzi społeczność EMYA, w tym przedstawicieli instytucji, które w przeszłości kandydowały do nagrody, były do niej nominowane lub zostały nią uhonorowane, a także partnerów i ekspertów z branży muzealnej.
Nagroda Europejskiego Muzeum Roku jest przyznawana corocznie od 1977 roku. Zwycięzcy stają się symbolami najwspanialszych osiągnięć w dziedzinie innowacji i doskonałości nowych lub zrewitalizowanych muzeów, niezależnie od kategorii, skali, finansowania i zobowiązań, a także w różnych aspektach kulturowych Europy.
W tym roku do nagrody nominowano 42 instytucje z 18 krajów europejskich. Wśród nich znalazło się aż pięć muzeów z Polski: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Fotografii w Krakowie, Pałac Krzysztofory – oddział Muzeum Krakowa, Apteka pod Łabędziem – oddział Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz Muzeum Bursztynu – oddział Muzeum Gdańska.
Szczegółowe informacje dotyczące tegorocznej edycji konferencji i ceremonii wręczenia nagród Europejskiego Muzeum Roku 2025 można znaleźć na stronie www dedykowanej wydarzeniu oraz na stronie www gospodarza wydarzenia.
Aneta Kursa
fot.: Paweł Krukowski
-
Rodzinne weekendy – Trzeci wymiar z Miró
-
Aktorzy Teatru Dramatycznego z prestiżowymi odznaczeniami
-
Kurpiowskie święto w Nowogrodzie
-
Tożsamość i dziedzictwo kulturowe północno-wschodniego Mazowsza i Podlasia oraz mazowiecko-podlaskiego pogranicza w badaniach na przestrzeni ostatniego półwiecza. Oferta uproszczona