Logo witryny podlaskie.eu

 Logo Poland.Expo2025.Osaka.Kansai        Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Już w ten weekend Podlaski Instytut Kultury zaprasza na Festiwal Tkactwa Podlaskie Sploty

6 czerwca 2025

Festiwal Tkactwa / fot.: Podlaski Instytut Kultury

To dwudniowe święto tradycyjnego tkactwa - okazja do spotkania mistrzów tego rzemiosła nie tylko z regionu, ale z całej Polski. PIK przygotował mnóstwo atrakcji, z których warto skorzystać.

– Serdecznie wszystkich zapraszam na Podlaskie Sploty – mówi Agnieszka Jabłońska, zastępca dyrektorka PIK. – Jestem bardzo dumna, że Podlaski Instytut Kultury tak skutecznie popularyzuje tradycyjne tkactwo, które jest naszym lokalnym bogactwem i dziedzictwem. Cieszy mnie również, że dzięki naszym działaniom powstała swoista tkacka społeczność i że coraz więcej młodych osób interesuje się tradycyjnym rzemiosłem. To ogromna wartość.

W tym roku bohaterką Podlaskich Splotów jest tkanina broszowana, którą będzie można podziwiać w Galerii PIK przy ul. Jana Kilińskiego 8.

– To przepiękne tkaniny, które udostępniło nam Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej – mówi koordynatorka i pomysłodawczyni Podlaskich Splotów, Krystyna Kunicka. – Wernisaż odbędzie się 7 czerwca o godz. 15.00. Warto do nas przyjść, bo będzie co podziwiać. Opowiemy naszym gościom o tym, jak powstawały tkaniny broszowane. Z doświadczenia wiem, że takie spotkania są bardzo ciekawe, rodzą mnóstwo pytań i wspomnień. Zapraszam!

Również 7 czerwca w ramach Podlaskich Splotów, w Nie Teatrze wystąpi zespół folklorystyczny Narwianie ze spektaklem zatytułowanym „Len”.

– To przepiękna opowieść nie tylko o tym, jak powstaje len – uśmiecha się Karolina Radulska z Podlaskiego Instytutu Kultury. – To również historia o emocjach i uczuciach bliskich każdemu z nas. Cieszę się, że będzie ją można zobaczyć w ramach Podlaskich Splotów.

Przedstawienie rozpocznie się o godzinie 17.00, aby je zobaczyć należy mieć ze sobą bezpłatne zaproszenie.

W niedzielę, 8 czerwca, Podlaski Instytut Kultury zaprasza wszystkich na piknik tkacki, który rozpocznie się o godzinie 11.00 na dziedzińcu przed Pałacem Branickich. Pojawią się tam namioty i stoiska, w których mistrzynie i mistrzowie tkaccy z całej Polski  będą prezentowali swoje umiejętności.

– Będzie można zobaczyć ich warsztat pracy, a nawet spróbować swoich sił w tkactwie – zachęca Krystyna Kunicka. – Co roku przyjeżdża do nas mnóstwo pasjonatów tkactwa z całego kraju. To niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć tkaniny z różnych zakątków Polski, dowiedzieć się czegoś nowego i poznać entuzjastów tkactwa, porozmawiać z nimi, a może nawet odkryć nową pasję.

– Tkactwo jest fascynujące – dodaje Karolina Radulska, przedstawicielka młodego pokolenia tkaczek. – To ogromna frajda, kiedy samodzielnie tworzymy chodnik, makatkę czy kilim. Podczas tkania można też poznać lokalną historię w niebanalny sposób. Warto spróbować!

Na dziedzińcu przed Pałacem Branickich, oprócz stoisk tkackich będzie mnóstwo innych atrakcji. Dla najmłodszych zaplanowano animacje i zabawy plastyczne inspirowane tkactwem. Ponadto wystąpią: zespół folklorystyczny Narwianie, Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone oraz Kapela Batareja. Wydarzenie zakończy się o godzinie 18.00, wstęp jest wolny.

Program:

7 czerwca 2025 r.

  • Wystawa tkaniny broszowanej ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej – Galeria Podlaskiego Instytutu Kultury, ul. Jana Kilińskiego 8, Białystok, godz. 15.00. Wstęp wolny.
  • Spektakl „Len” w wykonaniu zespołu folklorystycznego Narwianie – Nie Teatr, ul. Henryka Sienkiewicza 4 Białystok, godz. 17.00. Obowiązują bezpłatne zaproszenia.

8 czerwca 2025 r.

Piknik tkacki, dziedziniec przed Pałacem Branickich, ul. Jana Kilińskiego 1, Białystok, godz. 11.00 – 18.00

W programie:

  • Pokazy i warsztaty wykonywania tkaniny broszowanej, dwuosnowowej, tkaniny wybieranej, sejpaku, radziuszek, kilimów i krajek.
  • Animacje dla dzieci inspirowane tkactwem.
  • Występy zespołów: Narwianie, Kurpie Zielone i kapeli Batareja

Wstęp na wszystkie wydarzenie jest wolny.

Festiwal Tkactwa – Podlaskie Sploty jest realizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Podlaskiego.

źródło/fot.: Podlaski Instytut Kultury
oprac.: Cezary Rutkowski

Opublikował: Aneta Kursa

6 czerwca 2025

Powrót na początek strony