Koncert „Muzyka Białorusi. Zapomniana, znakomita, zaniedbana”

Poznanie jej poprzez muzykę różnych epok (od XII do XXI wieku) ukaże nam niesamowity i dla wielu nieznany świat obrazów, postaci, historii i jej bohaterów. Co więcej, wiele z nich jest powszechnie znane.
W programie znalazły się dzieła światowej sławy autorów, związanych z kulturą zarówno białoruską i polską – Moniuszki, Ogińskiego, Kozłowskiego. Drugą warstwę stanowi muzyka mało znanych, a nawet zapomnianych kompozytorów XVI-XIX wieku, na nowo odkrytych przez muzykologów (w tym autora tego programu). Wśród tych kompozytorów byli też przedstawiciele rodów magnackich kraju - Radziwiłłów, Jelskich i innych. Bardzo barwnie zaprezentowana zostanie także muzyka Białorusi XX wieku, gdzie wśród nazwisk usłyszymy... Szostakowicza (dlaczego - odpowiedź zostanie udzielona na koncercie). Szczególnie interesujące są także przykłady muzyki wybitnych współczesnych kompozytorów białoruskich, która nie jest dziś dostrzegana.
Znani soliści w formacie Trio (flet, fagot, fortepian) zaprezentują wyjątkowy, barwny program muzyczny pełen ciekawych odkryć. Muzycy z Weimaru w Niemczech, pochodzący z Białorusi, znani są na europejskich scenach ze swojej różnorodnej działalności twórczej.
Muzyka białoruska zajmuje ważne miejsce w zróżnicowanym repertuarze Eleny Metelskiej, wybitnej pianistki, która zdobyła wiele europejskich wyróżnień, m.in. na Konkursie Bachowskim w Niemczech (fortepian). Jakow Geller (flet) jest znakomitym wykonawcą licznych prawykonań współczesnych utworów białoruskich kompozytorów. Pomysłodawca projektu – Alex Fralou (fagot) - jest laureatem prestiżowych konkursów międzynarodowych, w tym Konkursu im. Pendereckiego w Krakowie, równolegle ze swoją aktywną działalnością koncertową jako muzyk i dyrygent w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Chinach, od wielu lat zajmuje się badaniem muzyki białoruskiej i polskiej.
Terminy oraz program koncertu:
07.04.2025 o godz. 18.00, Białystok – Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, Świętego Mikołaja 5,
08.04.2025 o godz. 18.00, Bielsk Podlaski - Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Bielsku Podlaskim, ul. Widowska 4A (Niezbędne są bezpłatne bilety, które można otrzymać w szkole muzycznej),
09.04.2025 o godz. 17.00, Hajnówka – Hajnowski Dom Kultury, ul.T. Sołoniewicz 4.
- „Hymn ku czci Świętej Eufrozyny Połockiej” i „Bogurodzica” (XII–XV w.).
- „Połocki Zeszyt” – fragmenty (XVI w.).
- Jan Dawid Holland – fragmenty z opery „Cudze bogactwo nikomu nie służy”(1785).
- Józef Kozłowski – Trzy kontredanse.
- Józef Kozłowski – Romans.
- Michał Kleofas Ogiński – Dwa kadryle (f-moll i F-dur).
- Michał Kleofas Ogiński – Polonez a-moll „Pożegnanie z Ojczyzną”.
- Stanisław Moniuszko – Suita z „Śpiewnika domowego”: „Wędrowny ptak”, „Kukułeczka”, „Poranna pieśń”, „Prządka”.
- Mieczysław Karłowicz – Pieśni o morzu
- Konstanty Gorski – Salve Regina
- Dmitrij Szostakowicz – Utwory kameralne
- Jauhien Hlebau – Adagio z baletu „Mały Książę”
- Łarysa Simakowicz – „Kolęda”, „Biesiadna-Sokół”
- Uładzimir Sołtan – Elegia na fagot
- Dzmitryj Łybin – Nostalgiczna Elegia na flet
- Siarhiej Chwaszczyński – Koncert na flet, fagot i fortepian „Kupalinka”
- Michał Jelski – Pieśń bez słów, w poświęceniu Adamowi Mickiewiczowi.
źródło: Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku
oprac.: Cezary Rutkowski