PIK podpisał umowy na realizację inicjatyw w ramach Bardzo Młodej Kultury

PIK podpisał umowy na realizację inicjatyw w ramach Bardzo Młodej Kultury / fot.: Podlaski Instytut Kultury
Uczestników spotkania przywitała dyrektor PIK Agnieszka Jabłońska.
– Bardzo Młoda Kultura to program, który instytucja realizuje już od wielu lat i każdego roku udaje się nam, wspólnie z lokalnymi instytucjami kultury, zrobić dużo dobrego. W tym roku jest podobnie – warsztaty dla młodzieży i pracujących z nią animatorów cieszą się ogromną popularnością, a w konkursie na inicjatywy lokalne zgłoszono mnóstwo wspaniałych pomysłów – powiedziała.
W tym roku dofinansowanie otrzymały następujące ośrodki:
- Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu, Letni Vibe – cykl kreatywnych działań plenerowych z muzyką, sztuką i kolorem – przyznana kwota: 13 000,00 zł
- Hajnowski Dom Kultury, Widowisko taneczne „Mamma Mia! – Here We Go Again” – przyznana kwota: 14 000,00 zł
- Biblioteka-Centrum Kultury w Szczuczynie, zGRAni WYgrani – przyznana kwota: 14 000,00 zł
- Miejski Ośrodek Kultury w Zabłudowie, Pałka zapałka… Podwórkowy GameBOX – przyznana kwota: 14 750,00 zł
- Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wąsoszu, Młodzieżowa Drużyna Smaków – przyznana kwota: 12 000,00 zł
- Miejski Ośrodek Kultury w Brańsku, A Ty, znasz to miasto? – przyznana kwota: 13 500,00 zł
- Gminny Ośrodek Kultury w Turośni Kościelnej, GraMY kulturę – artSTART na scenie – przyznana kwota: 10 500,00 zł
- Augustowskie Placówki Kultury, Zgrany Augustów – przyznana kwota: 13 250,00 zł
- Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy, Spotkanie u Lutosławskich – przyznana kwota: 12 000,00 zł
- Siemiatycki Ośrodek Kultury, Emocje do kwadratu – przyznana kwota: 13 000,00 zł
Wspólnym mianownikiem wszystkich projektów jest młodzież, która ma szansę zrobić coś samodzielnie i twórczo. Czy młodzi ludzie rzeczywiście wykorzystują tę okazję? Jolanta Koniecko, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wąsoszu, nie ma wątpliwości, że tak.
– Są niesamowicie kreatywni – mówi o grupie, która będzie realizowała projekt. – Mają dużo twórczej energii i potrafią ją wykorzystać. Rolą dorosłych jest tylko dyskretnie im pomagać. Wiem, że młodzi ludzie chcą być samodzielni, chcą być doceniani, chcą być partnerem w działaniu. Sami wymyślili projekt, to jest ich działanie. Cieszy mnie ta postawa, szanuję ją, a dzięki takim projektom jak ten, który zaczynamy realizować, mogę im to udowodnić.
Podobne spostrzeżenia ma Jolanta Sidorowicz, dyrektor Siemiatyckiego Ośrodka Kultury.
– Jestem bardzo dumna z mojego zespołu i z młodych ludzi, z którymi pracujemy – mówi. – To już kolejne działanie, które możemy zrealizować w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. Poprzednie były znakomite, nadal zresztą korzystamy z tego, co powstało kilka lat temu. Bardzo mnie cieszy, że młodzież nadal chce u nas bywać, a to, co już powstało, nadal inspiruje.
Paweł Niewiarowski z SOK, który koordynuje wyłoniony projekt, podkreśla, że ogromną rolę odgrywają w nim emocje młodych ludzi.
– Zaplanowaliśmy, że w ramach projektu powstaną ścianki emocji – mówi. – Młodzi ludzie bardzo potrzebują rozmowy o ty, co czują, co dla nich ważne. Wierzę, że zapewnienie im bezpiecznej przestrzeni do rozmowy i dyskusji będzie głównym celem, który osiągniemy. Wszystko inne też jest ważne, ale rozmowa i umiejętność definiowania swoich emocji są bezcenne.
Spotkanie było również okazją do wielu inspirujących rozmów i podzielenia się dotychczasowymi doświadczeniami. Bardzo Młoda Kultura to program realizowany przez Podlaski Instytut Kultury pod auspicjami Narodowego Centrum Kultury, przy ogromnym wsparciu Województwa Podlaskiego.
źródło i fot.: PIK
oprac.: Anna Augustynowicz
-
Rodzinne weekendy – Trzeci wymiar z Miró
-
Aktorzy Teatru Dramatycznego z prestiżowymi odznaczeniami
-
Kurpiowskie święto w Nowogrodzie
-
Tożsamość i dziedzictwo kulturowe północno-wschodniego Mazowsza i Podlasia oraz mazowiecko-podlaskiego pogranicza w badaniach na przestrzeni ostatniego półwiecza. Oferta uproszczona