Po kurpiowsku w Dobrym Lesie

Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych Gmina Zbójna 2025 / Maciej Gryguc
- To bardzo cenna inicjatywa o bardzo pięknej historii. Przegląd promuje kulturę źródeł, kurpiowskich tradycji, a przy tym jest dobrą reklamą wielokulturowego województwa. Niewątpliwie cały kurpiowski koloryt podkreślany takimi wydarzeniami może być atrakcją dla odwiedzających region. Szkoda tylko, że z powodu deszczowej i chłodnej pogody nie mogliśmy się jak zwykle spotkać w urokliwej scenerii amfiteatru w Dobrym Lesie, a gościny musiała udzielić nam szkoła. Ale za miesiąc, podczas Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie, powinno być już pięknie. Zapraszam na wielką zabawę „po kurpsiosku” - powiedział Jacek Piorunek.
Tradycja przeglądów organizowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury (ROK) w gminie Zbójna ma już ponad ćwierć wieku. Śpiewacy, muzycy, kapele, zespoły śpiewacze i gawędziarze rywalizują o możliwość zaprezentowania się za kilka tygodni w Nowogrodzie, a także o wyjazd na najważniejszy krajowy festiwal folkloru w Kazimierzu.
- Przegląd goszczący zawsze w gminie Zbójna skupia wykonawców przede wszystkim z kurpiowskiej części naszego województwa, ale nie tylko. Stanowi niejako preselekcję do tych ogólnopolskich festiwali folkloru. O poziom dbają jurorzy, którzy nie są związani z regionem i oceniają niezwykle skrupulatnie. Zainteresowanie nie słabnie, mamy bardzo dużo wykonawców w kategoriach dziecięcych – zatem warto to robić. Dobry Las i gmina Zbójna wspaniale dbają o tradycje, mieszkańcy są bardzo aktywni i pomocni – mówił Jarosław Cholewicki, dyrektor ROK.
Otwarcia przeglądu dokonał w towarzystwie wójt Zbójnej Elżbiety Parzych i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Renaty Krajewskiej.
- Kultura kurpiowska ma się dobrze. Bardzo staramy się podtrzymywać naszą kulturę kurpiowską, w stroju, języku, oprawie plastycznej wydarzeń, nawet w tradycjach kulinarnych – podkreślała Elżbieta Parzych.
A potem już szkolną halę wypełnili swoimi talentami artyści. Zgłoszonych było ponad 50 „podmiotów wykonawczych”, czyli muzyków, wokalistów, gawędziarzy, zespołów i kapel. Oklaskiwali ich wraz z Jackiem Piorunkiem m. in. poseł Alicja Łepkowska-Gołaś, wicewojewoda Michał Gąsowski (jak przyznał, sam także śpiewa i tańczy w folklorystycznym zespole), samorządowcy z powiatu łomżyńskiego, Zbójnej i sąsiedniego Nowogrodu, reprezentanci zaprzyjaźnionych instytucji i organizacji, mieszkańcy.
Tekst i fot. Maciej Gryguc
-
Rodzinne weekendy – Trzeci wymiar z Miró
-
Aktorzy Teatru Dramatycznego z prestiżowymi odznaczeniami
-
Kurpiowskie święto w Nowogrodzie
-
Tożsamość i dziedzictwo kulturowe północno-wschodniego Mazowsza i Podlasia oraz mazowiecko-podlaskiego pogranicza w badaniach na przestrzeni ostatniego półwiecza. Oferta uproszczona