Logo witryny podlaskie.eu

 Logo Poland.Expo2025.Osaka.Kansai        Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Pokaz przedpremierowy filmu „Nasza pamięć”

29 stycznia 2025

Plakat wydarzenia

Pokaz przedpremierowy filmu „Nasza pamięć” / Fot. Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku

Ten dokument autorstwa Jerzego Kaliny opowiada o tragicznych wydarzeniach z przełomu stycznia i lutego 1946 r., w wyniku których zginęło kilkudziesięciu Podlasian. Po raz pierwszy na dużym ekranie można go będzie zobaczyć w niedzielę, 2.02, w Kinie Forum (ul. Legionowa 5). Początek seansu o godz. 14:30. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem i dyskusja.

W 2018 r. w Białymstoku powstała społeczna inicjatywa „Nasza Pamięć”. Działania rozpoczęły się od udokumentowania miejsc pamięci o tragicznym wydarzeniu na przełomie stycznia i lutego 1946 r., kiedy zginęło 79 cywilnych mieszkańców Podlasia. Pacyfikacją białoruskich wsi zajmował się oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, zwany 3. Wileńską Brygadą NZW pod dowództwem kpt. Romualda Rajsa ps. „Bury”.

 Projekt zainicjowało Białoruskie Towarzystwo Historyczne wraz z Fundacją Kamunikat.org. Przystąpiło do niego kilkanaście osób różnych zawodów, Białorusinów i Polaków. Oddział IPN w Białymstoku przeprowadził śledztwo w sprawie pozbawienia życia 79 osób – mieszkańców powiatu Bielsk Podlaski, w tym 30 osób tzw. furmanów w lesie koło Puchał Starych. W toku śledztwa ustalono, że pacyfikacje białoruskich wsi i zabójstwa furmanów „noszą znamiona ludobójstwa”.

 W 2020 r. Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zaliczył wszystkie ofiary oddziału „Burego” w poczet Świętych Męczenników Chełmskich i Podlaskich.

 Reżyser filmu – Jerzy Kalina, kierownik redakcji zamiejscowej Belsat TV w Białymstoku, autor ponad stu reportaży i filmów dokumentalnych, m.in. Siewca, Siaroża, Bieżeńcy 1915-1922, Basowiszcza i inne.

źródło: Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku
oprac.: Anna Augustynowicz

 

Opublikował: Jerzy Górko

29 stycznia 2025

Powrót na początek strony