Logo witryny podlaskie.eu

 Logo Poland.Expo2025.Osaka.Kansai        Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Skansen w Nowogrodzie – udany rok i ambitne plany

30 maja 2025

Jacek Piorunek

Skansen w Nowogrodzie – udany rok i ambitne plany / fot.: Maciej Gryguc

Po raz pierwszy w zmienionym składzie i z nową dyrekcją Muzeum – Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie spotkała się w piątek, 30.05, rada społeczna placówki, która jest jednym z dwóch najstarszych na ziemiach polskim muzeów prezentującym zabytki budownictwa ludowego. W posiedzeniu wziął udział członek zarządu województwa Jacek Piorunek.

- W doborowym gronie osób bardzo zaangażowanych w sprawę Skansenu podsumowujemy ostatni rok i rozmawiamy o przyszłości. Wiele problemów, które są przed nami, wynika z tego, że dopiero niedawno jednostka ta została przejęta przez samorząd województwa. Jako placówka samorządu miejskiego Łomży miała budżet przeszło pięciokrotnie mniejszy niż zapewniany obecnie przez samorząd województwa. Są możliwości, aby modernizację i rozwój Skansenu wesprzeć bardzo mocno z funduszy europejskich i zrobię wszystko, aby te szanse wykorzystać – powiedział Jacek Piorunek.

Jak wskazał, dzięki bardzo dobrej współpracy z samorządem Nowogrodu, który przekazał działkę w malowniczej scenerii doliny Narwi, wzrosły szanse na rozpoczęcie budowy centrum edukacyjno – wystawienniczego z nowoczesnymi rozwiązaniami i technologiami, gdzie także mogłoby się pomieścić specjalne muzeum Adama Chętnika, pracownie naukowe, przestrzeń na duże wydarzenia artystyczne. Ze względów konserwatorskich taki obiekt musi powstać poza terenem, na którym znajdują się kurpiowskie zabytki. Gdy samorząd Nowogrodu zrealizuje swoje plany budowy bulwarów nad Narwią, powstanie dodatkowo niezwykły szlak spacerowy. Na innej działce w centrum miejscowości mają powstać nowoczesne muzealne magazyny i warsztaty.            

- Nie zapominamy przy tym o modernizacji podstawowej infrastruktury – drogi dojazdowe, szlaki komunikacyjne wewnątrz Skansenu, sieć energetyczna, sanitariaty, godne miejsca wykonywania obowiązków przez pracowników. Przede wszystkim też chcemy stworzyć dobrą atmosferę wokół tej perły kulturowej – dodał Jacek Piorunek. W jego ocenie, dworek, w którym obecnie mieści się cała administracja, będzie mógł zostać przeznaczony na eksponowanie zbiorów. Jest też szansa na pozyskanie 2- 3 kolejnych obiektów z kurpiowskich wsi.

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie jest jednostką Województwa Podlaskiego od 2022 roku. Rada Skansenu spotkała się w zmienionym nieco składzie na roboczym posiedzeniu po raz pierwszy od powołania nowego zarządu województwa oraz objęcia obowiązków dyrektora przez Annę Malwinę Szynkiewicz, która powitała uczestników spotkania. Przedstawiła też swoją zawodową wizytówkę.

- Wszystkim nam leży na sercu Skansen. Mam nadzieję, że skutecznie będziemy potrafili służyć radami i pomocą. Bardzo wysoko oceniam sprawozdanie z działalności w minionym roku, zarówno pod względem podjętych prac konserwatorskich, jak też pozyskiwania zbiorów i organizowanych wydarzeń. To pokazuje jak ważnym elementem społecznego i kulturalnego życia regionu jest Skansen – podkreślał przewodniczący rady Bartosz Skaldawski, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzeów.

Członkowie rady zapoznali się ze sprawozdaniem merytorycznym zaprezentowanym przez etnolog Annę Smolińską oraz sprawozdaniami finansowymi i zarysem planu działań na kolejne miesiące. Skansen odwiedziło w ubiegłym roku 26 tysięcy osób, kilka razy więcej niż w poprzednich latach.         

W dyskusji, która się wywiązała, wzięli udział wszyscy obecni na spotkaniu członkowie rady. Swoje refleksje przedstawili Jacek Chętnik, wnuk założyciela i patrona Skansenu i Sławomir Zgrzywa, pierwszy marszałek województwa podlaskiego obecnie reprezentujący służby konserwatorskie. O współpracy z samorządem mówił Grzegorz Palka, burmistrz Nowogrodu, a profesor Jerzy Uścinowicz o zaangażowaniu Politechniki Białostockiej w sprawy Skansenu. Wyraził też nadzieję, że placówka stanie ośrodkiem badawczym w swojej dziedzinie ludowego budownictwa. Radny sejmiku Marek Olbryś (wnuk Bolesława Olbrysia niezwykle zasłużonego dla placówki) mocno akcentował konieczność  wykorzystania szans na modernizację skansenu. Pełne wsparcie dla przedstawionych planów zadeklarował Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów. Adam Walicki z Instytutu Kronenberga przypomniał, że w 2027 roku przypada 100. rocznica utworzenia  Skansenu Kurpiowskiego i należałoby już zaczynać przygotowania, aby tę rocznicę uczynić wydarzeniem o „randze europejskiej”.       

 Tekst i fot. Maciej Gryguc

Opublikował: Aneta Kursa

30 maja 2025

Powrót na początek strony