Tłumy przy krosnach – weekend z tradycyjnym tkactwem za nami

Weekend z tradycyjnym tkactwem / fot.: PIK
Festiwal rozpoczął się w sobotę, 7 czerwca. W Galerii PIK przy ulicy Kilińskiego 8 otwarta została wystawa tkanin broszowanych.
– Tkaniny broszowane są motywem przewodnim tegorocznych Podlaskich Splotów – mówiła Krystyna Kunicka, koordynatorka i pomysłodawczyni Festiwalu. – Nie są powszechnie znane, to jedna z rzadziej spotykanych technik tkackich. Są jednak bardzo piękne i cieszę się, że możemy je pokazać.
Tkaniny prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Można je podziwiać w Galerii PIK do 11 lipca, od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-17.00. Wstęp wolny.
Również w sobotę w Nie Teatrze Zespół Folklorystyczny Narwianie pokazał spektakl zatytułowany „Len”. W przedstawieniu tradycja łączyła się z emocjami, a żarty przeplatały ze wzruszeniem. Dopełnieniem treści przedstawienia były przepiękne, tradycyjne stroje, w których wystąpili aktorzy.
W niedzielę na dziedzińcu przed Pałacem Branickich odbył się piknik tkacki. W czterdziestu namiotach ustawiono krosna i kołowrotki, a mistrzynie i mistrzowie tkaccy prezentowali swoje umiejętności. Była to doskonała okazja, aby poznać niemal wszystkie tradycyjne techniki tkackie i porozmawiać z pasjonatami i znawcami tego rzemiosła. Pokazom tkackim towarzyszyły koncerty Zespołu Folklorystycznego Narwianie, Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie Zielone oraz Kapeli Batareja. Nie zabrakło również tańców i wspólnego śpiewania. Dla najmłodszych przygotowano wiele zabaw plastycznych inspirowanych tradycyjnym tkactwem. Dzieci chętnie uczestniczyły w grze terenowej, w której mogły poznać wiele ciekawostek związanych z tradycyjnym rzemiosłem. Dorośli mogli wziąć udział w quizie związanym z festiwalem. Każdy z uczestników mógł spróbować swoich sił przy krosnach i przekonać się, że tkanie wymaga wprawdzie skupienia i wysiłku, ale daje mnóstwo radości.
Głównym celem Podlaskich Splotów jest zachowanie i popularyzacja tradycyjnego tkactwa. Mówiła o tym Wiesława Burnos, wicemarszałek województwa podlaskiego, a prywatnie pasjonatka tego rzemiosła i właścicielka ogromnej kolekcji tkanin tradycyjnych.
– Tkactwo to dziedzictwo naszego regionu i nie możemy pozwolić, aby o tym zapomniano – powiedziała. – Bardzo się cieszę, że możemy wspierać to przedsięwzięcie i że Podlaskie Sploty przyciągają tak wiele osób nie tylko z naszego regionu, ale z całej Polski.
W ramach Podlaskich Splotów odbywają się również warsztaty w pracowniach tkackich w regionie. Prowadzone są również badania terenowe dotyczące specyfiki tradycji tkackiej w różnych częściach województwa podlaskiego. W tym roku odbędą się na terenie gmin Boćki, Kleszczele i Siemiatycze.
VI Festiwal Tkactwa Podlaskie Sploty został zrealizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Podlaskiego. Organizatorem wydarzenia był Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku. Patronatem medialnym przedsięwzięcie objęli: Polskie Radio Białystok, TVP3 Białystok, portal Białystok Online oraz Kultura Ludowa.pl.
źródło: PIK
oprac.: Anna Augustynowicz
fot.: Piotr Markowski
-
Rodzinne weekendy – Trzeci wymiar z Miró
-
Aktorzy Teatru Dramatycznego z prestiżowymi odznaczeniami
-
Kurpiowskie święto w Nowogrodzie
-
Tożsamość i dziedzictwo kulturowe północno-wschodniego Mazowsza i Podlasia oraz mazowiecko-podlaskiego pogranicza w badaniach na przestrzeni ostatniego półwiecza. Oferta uproszczona