Województwo Podlaskie angażuje się w obchody ważnego dla muzułmanów jubileuszu

Województwo Podlaskie angażuje się w obchody ważnego dla muzułmanów jubileuszu / Fot. Krzysztof Duszyński
Marszałek Prokorym po raz pierwszy odwiedził meczet przy ul. Piastowskiej w Białymstoku, który został wyremontowany w 2020 roku, a oficjalnie otwarty w 2021 roku. Jest to miejsce niezwykłe – zabytek pośród bloków, przywołujący orientalne dziedzictwo. Mufti Tomasz Miśkiewicz zaprosił przedstawicieli władz województwa na spotkanie, by omówić przygotowania do wyjątkowego jubileuszu dla społeczności tatarskiej.
– Niezwykle cenimy naszą wielokulturowość i lokalny ekumenizm, który sprawia, że w Podlaskiem wspólnie żyją katolicy, muzułmanie, prawosławni, ewangelicy, a także niewielka społeczność żydowska. Jesteśmy dumni z tego dziedzictwa i chętnie się nim chwalimy. To piękne, że w Białymstoku można zobaczyć zarówno meczet, jak i kościół katolicki, cerkiew czy kaplicę ewangelicką. To bogactwo kulturowe jest naszym wielkim atutem, a wzajemny szacunek stanowi wartość, którą chcemy pielęgnować i wspierać – powiedział marszałek Prokorym.
Wspólnie z Wiesławą Burnos zadeklarowali wsparcie w organizacji obchodów 100-lecia Muzułmańskiego Związku Religijnego, które przypadają w 2025 i 2026 roku.
– Będziemy wspierać zarówno mieszkańców, jak i rozwój kultury, ponieważ wielokulturowość jest naszym znakiem rozpoznawczym. W kontekście tych obchodów podkreślamy również rolę Tatarów w naszym regionie, a szczególnie miejscowości takich jak Bohoniki i Kruszyniany – dodał marszałek.
W ramach obchodów zaplanowano m.in. uroczystość modlitewną o pokój i sprawiedliwość na świecie, która odbędzie się 26 czerwca w meczecie Bohonikach. Dodatkowo w grudniu 2025 roku odbędzie się otwarcie wystawy poświęconej historii polskich Tatarów w Muzeum Historycznym w Białymstoku. Organizatorzy spodziewają się licznych gości, w tym przedstawicieli dyplomacji.
– Cieszymy się, że możemy razem świętować ten ważny jubileusz. Chcemy, by historia Tatarów osiedlonych na Podlasiu była szerzej promowana. Zależy nam na godnym upamiętnieniu 100-lecia naszego związku – powiedział mufti Tomasz Miśkiewicz.
W spotkaniu w meczecie uczestniczyli także żona muftiego Barbara Pawlic-Miśkiewicz, przewodniczący Zarządu Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej Maciej Szczęsnowicz oraz sekretarz Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP Rozalia Bogdanowicz.
Obecnie w regionie mieszka około 1300 osób wyznania muzułmańskiego. Największe skupiska znajdują się w Białymstoku, Sokółce, Suchowoli i Dąbrowie Białostockiej. Do dziś przetrwały dwa meczety w Bohonikach i Kruszynianach oraz funkcjonujące przy nich cmentarze – mizary.
Anna Tyszkiewicz
red: Aneta Kursa
fot.: Krzysztof Duszyński