Logo witryny podlaskie.eu

 Logo Poland.Expo2025.Osaka.Kansai        Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Podlasianie wspominali Świętego Izydora Oracza

11 maja 2025

– Uroczystości poświęcone patronowi rolników są w naszym regionie tradycją. To silne zakorzenienie w lokalnej kulturze pokazuje nasz szacunek dla pracy na roli – mówiła wicemarszałek Wiesława Burnos podczas niedzielnego, 11.05, wydarzenia w kościele pw. Ducha Świętego w Białymstoku. W ramach święta już po raz 21. medalami uhonorowane zostały osoby za szczególne zasługi w rolnictwie oraz zasłużone w szerzeniu kultu patrona rolników.

Mszę św. celebrował bp Henryk Ciereszko. Podczas homilii mówił on o intencji tych uroczystości, czyli dostrzeżeniu, docenieniu i podziękowaniu za trudną pracę rolników, nazywając ją piękną służbą.

– Jak ciało jest wzmocnione, to i duch jest w dobrej kondycji. Jest taka chrześcijańska maksyma: w zdrowym ciele, zdrowy duch i dzisiaj za to dziękujemy – rolnikom, sobie, ale przede wszystkim Bogu – podkreślił kapłan.

Moc modlitwy

Również Lucja Orzechowska, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Świętego Izydora Oracza, podkreślała, że największą z istniejących sił jest modlitwa, która ma niesamowitą moc.

– Wiedzą o tym ludzie związani z rolnictwem. Dlatego z odwagą i nadzieją zasiewają pokarm i z ufnością oczekują na deszcz łaski, ufając, że nie zabraknie chleba naszego powszedniego na naszych stołach, a wiara i ufność wzrosną – zaznaczyła.

Potrzeba liderów

W trakcie uroczystości uhonorowani zostali laureaci 21. edycji Medalu Świętego Izydora Oracza, który jest przyznawany za szczególne zasługi w rolnictwie oraz za szerzeniu kultu patrona rolników. Wśród nich znalazł się wojewódzki radny Stanisław Derehajło, dla którego niedzielna uroczystość ma wielowątkowe znaczenie.

– Z przeszłości możemy powiedzieć to, że honorujemy w tej sposób rolników, którzy tworzyli wielopokoleniowe gospodarstwa rolne. Teraźniejszość, bo dziś brakuje ludzi, którzy byliby przewodnikami dla młodego pokolenia, w którym kierunku się rozwijać. A przyszłość, kiedy jako rolnicy stajemy się producentami rolnymi, ale dzięki temu, że kształtujemy i pokazujemy dobrych liderów, być może co nieco z tej wartości przetrwa – wyraził nadzieję.

Kim był św. Izydor Oracz?

Izydor Oracz urodził się ok. 1080 r. w Madrycie w ubogiej i religijnej rodzinie. Jego życie było wypełnione ciężką pracą na roli i modlitwą, a miłość do Boga, troska o biednych i potrzebujących sprawiły, że stał się wzorem dla wielu ludzi. Według legendy świętemu w orce mieli pomagać aniołowie. Wyniesiony w XVII wieku na ołtarze, został patronem rolników.

W niedzielnych uroczystościach uczestniczyli także m.in. wicewojewoda podlaski Michał Gąsowski, radny wojewódzki Bogusław Dębski, dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie Tadeusz Kruszewski, przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Podlaskiej Izby Rolniczej.

O ich oprawę artystyczną zadbali uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Staszica w Sejnach. Warto zaznaczyć, że pierwsza część uroczystości odbyła się dzień wcześniej w tej właśnie miejscowości. Pisaliśmy o tym w artykule pt. XXI Krajowe Uroczystości Wspomnienia Świętego Izydora Oracza w Sejnach.

Anna Augustynowicz
fot.: Kamil Timoszuk

Medale za szczególne zasługi w rolnictwie przypadły w udziale: Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Suwałkach, Zespołowi Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie i Zespołowi Szkół Rolniczych w Białymstoku.

Medale za szerzenie kultu patrona rolników otrzymali: Jan Aleksa, Wielopokoleniowa rodzina Cichońskich, Robert Chmielewski, Paweł Dzienisiewicz, Stanisław Derehajło, Zbyszek Doroszko, Rafał Hościk, Józef Jasiński , Anna Ksepka-Mieczkowska, Wiesław Kozłowski, Koło Gospodyń Wiejskich w Studziankach, Zbigniew Obrocki, Olgierd Palanis, Joanna Raś, Adam Regucki, Piotr Konrad Szyryński, Jarosław Wyszyński, Marcin Zawadzki.

Publikujący: Anna Augustynowicz

11 maja 2025

Powrót na początek strony