Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Gala podsumowująca konkurs „Pomosty Przyszłości”

28 lutego 2025

Wicemarszałek Wiesława Burnos przemawia do uczestników Gali

Gala podsumowująca konkurs „Pomosty Przyszłości” / Fot. Paweł Krukowski

Zakład Bromatologii UMB, prof. dr hab. Bożena Łozowicka z Państwowego Instytutu Ochrony Roślin-Państwowego Instytutu Badawczego w Białymstoku, spółka Promotech i jej prezes Artur Zawadzki to laureaci Pomostów Przyszłości za 2024 rok. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się w czwartek, 27.02 w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Po raz kolejny wręczono też Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego Opus Viridis – otrzymali je: dr hab. Wanda Olech-Piasecka z SGGW, Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej oraz firma Electrum. Galę otworzyła wicemarszałek Wiesława Burnos, a uczestniczył w niej również radny wojewódzki Jerzy Leszczyński.

Wiesława Burnos witając gości, zauważyła, że „Pomosty Przyszłości” z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

– Mamy tutaj wszystko, naukę, przedsiębiorczość, współpracę – ten konkurs daje przestrzeń, w której zarówno przedsiębiorcy, jak i badacze mogą wspólnie tworzyć rozwiązania przyczyniające się do dynamicznego rozwoju naszego regionu – mówiła wicemarszałek. 

Celem konkursu jest promocja współpracy na linii biznes-nauka, co ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego województwa podlaskiego. W tegorocznej edycji zgłoszono ponad 30 projektów w czterech kategoriach:

Pomost do nauki dla podmiotu gospodarczego
Pomost do nauki dla osoby
Pomost do biznesu dla instytucji naukowej
Pomost do biznesu dla osoby.

W każdej z kategorii wskazano jednego laureata, a w trzech przyznano też wyróżnienia. W ramach konkursu przyznano też Nagrody Specjalne Marszałka Województwa Podlaskiego Opus Viridis. 

Opus Viridis – Zielone Dzieło

– Opus Viridis, czyli Zielone Dzieło, to nagroda, która została ustanowiona po to, aby wśród zgłoszeń wpływających w ramach głównego konkursu docenić i uhonorować projekty realizowane na rzecz ochrony środowiska – wyjaśniała Anna Krysztopik, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w urzędzie marszałkowskim i jednocześnie członkini kapituły Opus Viridis. Nagrody przyznano w kategoriach: 

Przedsięwzięcie
Osobowość .

Zdaniem kapituły konkursu najlepszym „zielonym” Przedsięwzięciem był projekt „Sztuczna Inteligencja na rzecz Doliny Rolniczej 4.0”. Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. Dziekan wydziału prof. Bogusław Butryło dziękując za docenienie kadry naukowej, zaznaczył, że projekt powstał jako efekt współpracy z firmą Samasz. Poinformował, że zespół pod kierownictwem prof. Arkadiusza Mystkowskiego opracował autonomiczny system diagnostyczny dla maszyn rolniczych z platformą telemetryczną wspomaganą algorytmami sztucznej inteligencji.

W kategorii Osobowość statuetkę Opus Viridis przyznano dr hab. Wandzie Olech-Piaseckiej ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Otrzymała ją za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie ekologii i ochrony przyrody, zwłaszcza w kontekście badań nad żubrem europejskim.

– Ta nagroda nie jest dla mnie, ta nagroda jest dla tych wszystkich ludzi, których w ciągu ponad trzydziestu pięciu lat pracy nad żubrem i ratowaniu tego żubra spotkałam, i z którymi współpracowałam – nie kryła wzruszenia prof. Olech-Piasecka. 

Kapituła nagrody Ordo Viridis przyznała też wyróżnienie w kategorii Przedsięwzięcie. Trafiło ono do firmy Electrum Sp. z o.o. za projekt DIEGO.

 

Pomosty – zwycięzcy kategorii głównych

I tak laureatem Pomostu do Biznesu dla Instytucji Naukowej został Zakład Bromatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Nagrodę przyznano za współpracę z firmą Nutri Dieta.

 – To firma startupowa, która realizowała projekt finansowany z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Celem było opracowanie ośmiu receptur posiłków, które miały zastąpić taki pełnowartościowy posiłek. Było dużo ograniczeń, bo to miał być produkt wegański, bezglutenowy i do kontroli masy ciała. Oczywiście miał mieć też walory smakowe – wyjaśniała kierownik Zakładu Bromatologii prof. Katarzyna Socha.

Dodała, że współpraca bromatologii UMB z przedsiębiorcami trwa już od wielu lat, a zapoczątkowała ją prof. Maria Borawska, poprzednia kierownik zakładu.

 – Mamy dużo sukcesów, jeżeli chodzi o komercjalizację produktów, które wspólnie opracowaliśmy. Mamy też satysfakcję, że znajdują się na półkach sklepowych nie tylko w naszym kraju, ale też za granicą – podkreślała.

Wyróżnienie w kategorii Pomost do Biznesu dla Instytucji Naukowej otrzymała Terenowa Stacja Doświadczalna w Białymstoku, Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy. To za efekty badań nad bezpieczeństwem żywności i produktów rolnych w kontekście użycia środków ochrony roślin. To zresztą nie jedyna nagroda dla IOR-PIB  w tegorocznej edycji konkursu.

Pomost do Biznesu Dla Osoby – właśnie ten tytuł otrzymała kierownik Terenowej Stacji Doświadczalnej w Białymstoku, Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy prof. Bożena Łozowicka. To pod jej kierownictwem zespół naukowo-badawczy odnosi sukcesy w pracach nad bezpieczeństwem żywności.

W tej kategorii wyróżniono też dr. hab. Karola Franciszka Kramkowskiego. Nagrodę przyznano m.in. za opracowanie i wprowadzenie w badaniach naukowych, po raz pierwszy na świecie, aparatu do oceny dynamicznej generacji tromboksanu B2. Owocem tych działań było założenie firmy startupowej, która zajmuje się wprowadzeniem urządzenia na rynek światowy, w tym rynek laboratoriów naukowych i diagnostyki ludzi i zwierząt.

Pomost do Nauki dla Podmiotu Gospodarczego i Osoby

Tu przyznano nagrodę główną firmie PROMOTECH, a wyróżnienia trafiły do Holo4Med S.A. za system nawigacji obrazowej wspierający system niszczenia zmian nowotworowych oraz do firmy Electrum za projekt DIEGO. Laureatem Pomostu Do Nauki Dla Osoby został prezes PROMOTECHU Andrzej Zawadzki.

Spotkania z ekspertami

Gościem specjalnym czwartkowego wydarzenia był Marcin Mazurek, główny ekonomista mBanku. Wygłosił wykład pt. „Między prognozą a transformacją: Kluczowe wydarzenia 2025-2026 oraz rola technologii w gospodarce przyszłości”. Następnie odbył się panel ekspertów „Przyszłość gospodarki światowej: zderzenie opinii”, w którym uczestniczyli:

·        dr Katarzyna Dębkowska – kierownik zespołu foresightu gospodarczego, Polski Instytut Ekonomiczny

·        Katarzyna Zuzanna Zadykowicz – pełnomocniczka Marszałka Województwa Podlaskiego ds. Zrównoważonego Rozwoju, radczyni prawna

·        dr hab. Adam R. Bartnicki, prof. UwB – dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku

·        Artur Zawadzki – prezes zarządu PROMOTECH Sp. z o.o.

To już trzecia edycja wydarzenia promującego dobre wzorce współpracy pomiędzy nauką i biznesem. Jej organizatorem jest Fundacja Technotalenty, a zakończona właśnie edycja została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Regionalny projekt w zakresie budowy potencjału regionu PPO”, którego liderem jest Województwo Podlaskie.

W gali Pomostów Przyszłości 2024 uczestniczyli także m.in. wicewojewoda podlaski Paweł Krutul, prezes Fundacji Technotalenty Adam Walicki oraz pracownicy i dyrektorzy departamentów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.  

 

Szczegółowe opisy laureatów Pomostów Przyszłości 2024 znajdują się w załączeniu. 

Aneta Kursa
red.: Julia Szypulska
fot.: Paweł Krukowski

Opublikował: Jerzy Górko

28 lutego 2025

Powrót na początek strony