Logo witryny podlaskie.eu

 Logo Poland.Expo2025.Osaka.Kansai        Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

I Gala Organizacji Pozarządowych Gminy Trzcianne

16 lutego 2025

Mężczyzna otrzymuje okolicznościową statuetkę

I Gala Organizacji Pozarządowych Gminy Trzcianne / Fot. Kamil Timoszuk

Rola trzeciego sektora w samorządzie i możliwości pozyskiwania przez niego funduszy, znaczenie polskiej żywności, ale przede wszystkim podziękowania za zaangażowanie i dotychczasową działalność na rzecz środowiska lokalnego i szerzenie tradycji kulinarnych. To sprawy, które zdominowały niedzielne, 16.02, spotkanie w Trzciannem. Podczas uroczystości członek zarządu Bogdan Dyjuk otrzymał statuetkę „Przyjaciel Organizacji Pozarządowych Gminy Trzcianne”.

Zabierając głos, zachęcił on licznie zgromadzonych przedstawicieli NGO do aplikowania w konkursach organizowanych przez podlaski samorząd. Przypomniał, że co roku przeznaczone są na to pieniądze w budżecie województwa.

– To ważne, byście z tej pomocy korzystali, bo to wy działacie na rzecz rozwoju terenów wiejskich, małych miejscowości. Dziękuję za to, że tworzycie grupy inicjatywne, które poświęcają swój czas, aby zachować tradycję, ulepszać nasz region od podstaw – podkreślił Bogdan Dyjuk.

Praca na rzecz małych ojczyzn

Celem spotkania było włączenie się w obchody Światowego Dnia Organizacji Pozarządowych i promocja działań trzeciego sektora gminy Trzcianne. A także docenienie konkretnych osób zaangażowanych w te działania.

– Dziś dziękujemy wszystkim, którzy podejmują aktywność na rzecz naszej społeczności lokalnej. Ale też, korzystając z okazji, chcemy pozyskać trochę wiedzy na temat funkcjonowania organizacji pozarządowych i ich współpracy z samorządem, bo to jest bardzo ważne – mówiła Jagoda Apoń, przewodnicząca Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Trzciannem, organizatora niedzielnej gali.

Jak przybliżyła, na terenie gminy Trzcianne funkcjonuje osiem KGW, dwa stowarzyszenia i trzy jednostki OSP. Wyraziła też nadzieję, że – debiutująca dziś uroczystość – stanie się cykliczną.

Przede wszystkim produkt lokalny

O współpracy samorządu z organizacjami samorządowymi opowiedziała Ewa Jasińska, sekretarz Podlaskiej Sieci Pozarządowej. Projekt „Kupuj świadomie” przybliżyła Agnieszka Zawistowska, dyrektor białostockiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Nie zabrakło też degustacji produktu lokalnego, a na stołach królowały kartacze przygotowane przez wszystkie koła gospodyń wiejskich działające w Gminie Trzcianne.

Przewodnicząca KGW Szorcowianki i zarazem członkini Stowarzyszenia Rozwoju Wsi „Wodniczka” Bożena Pogorzelska przekonywała, że warto angażować się w inicjatywy lokalne.

– Nasze organizacje działają bardzo prężnie. Piszemy dużo wniosków, głównie do urzędu marszałkowskiego, dzięki którym dysponujemy kompletnym sprzętem muzycznym, mamy wyposażoną kuchnię, piękne stroje, a niedawno kupiliśmy nawet maszynę do szycia na własne potrzeby – wymieniała.

Realne korzyści

W podobnym tonie wypowiedziała się Marianna Danuta Sak, przewodnicząca Rady Gminy Trzcianne, członkini KGW Sąsiedzi i Stowarzyszenia Chojnowianie. Zaznaczyła ona, że aktywizacja mieszkańców wpływa bardzo pozytywnie na rozwój całych wsi, ich zmiany na lepsze w codziennym funkcjonowaniu.

Nie obyło się bez odznaczeń. Otrzymało je kilkunastu przedstawicieli NGO, a także „ich przyjaciele”, wśród których znaleźli się m.in. członek zarządu Bogdan Dyjuk, a także wojewódzcy radni – Rafał Supiński i Jerzy Leszczyński, który reprezentował także Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Spotkanie uprzyjemniły występy artystyczne zespołów tanecznych z GOK w Trzciannem, KGW Zubolacy, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „Wodniczka”.

W I Gali Organizacji Pozarządowych Gminy Trzcianne uczestniczyli także m.in. zastępca wójta Trzciannego Karol Lasota, prezes Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych (OWOP) Iwona Zaborowska, Bernarda Nikitorowicz z Podlaskiej Rady Kobiet oraz licznie zgromadzeni przedstawiciele trzeciego sektora i mieszkańcy gminy.

Anna Augustynowicz
fot.: Kamil Timoszuk

Opublikował: Jerzy Górko

16 lutego 2025

Powrót na początek strony