Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Kolejne samorządy odebrały promesy na zakup samochodów pożarniczych

3 kwietnia 2023

Mężczyzna na mównicy

Przekazanie promes na zakup wozów strażackich / Kamil Timoszuk

Pojazdy trafią do szesnastu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w powiatach: białostockim, sokólskim, hajnowskim, siemiatyckim i wysokomazowieckim. Promesy na zakup samochodów przekazano w poniedziałek, 3 kwietnia, w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. W uroczystości wziął udział m.in. marszałek Artur Kosicki.

Przekazane promesy zapewniają jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych dofinansowania ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej na zakup średnich i lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych. Taki montaż finansowy powstał w ramach ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych. Dzięki temu do podlaskich jednostek OSP trafi ogółem 28 nowych pojazdów. Otrzymane promesy pozwolą na rozpoczęcie procedury przetargowej na zakup samochodów. 

Artur Kosicki zwrócił uwagę, że obecny rząd przykłada ogromną wagę do wspierania służb ratowniczych, a do takich należą właśnie jednostki OSP. 

– Są zawsze najbliżej zdarzeń, są najszybciej i niosą profesjonalną pomoc. Dlatego sprzęt, którym się posługują, musi być nowoczesny i sprawny – mówił marszałek.

Podkreślił, że samorząd województwa również wspiera OSP.

– My też czujemy tę odpowiedzialność. Dlatego obecny zarząd w latach 2019-2023 nie szczędził środków na ten cel.  W tym czasie na wsparcie OSP przekazaliśmy z budżetu województwa ponad 10 mln zł. 

Przypomniał też, że w budżecie programu Fundusze Unijne dla Podlaskiego 2021-2027 jest 95 mln euro na działania związane z poprawą bezpieczeństwa.

– Część tych środków będzie mogła służyć właśnie ochotniczym strażom pożarnym – mówił Artur Kosicki i zapowiedział, że pierwsze konkursy na dotacje z pieniędzy unijnych ruszą najpóźniej jesienią br. 

Podlaski Komendant Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Sebastian Zdanowicz podkreślał rolę jednostek OSP w krajowym system ratowniczo-gaśniczym.

– To obecnie wielozadaniowa formacja ratownicza niosąca pomoc we wszystkich zagrożeniach. To przede wszystkim wszechstronnie wyszkoleni strażacy ratownicy, którzy każdego dnia służą swoją pomocą innym. Jednak do dobrego funkcjonowania niezbędny jest nowoczesny specjalistyczny sprzęt oraz pojazdy ratownicze najwyższej klasy – mówił komendant.

Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku st. bryg. Andrzej Koc dziękując za wsparcie, poinformował, że druhny i druhowie z jednostek OSP niosą pomoc w ponad połowie wszystkich zdarzeń na terenie województwa.

– Dlatego ten sprzęt jest tak ważny – podkreślił.

Natomiast wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski dodał, że strażacy-ochotnicy „niejednokrotnie udowodnili, że potrafią wykonywać wasze zadania na równi ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej”.

W poniedziałkowej uroczystości uczestniczyli także m.in. podlascy parlamentarzyści: Jacek Bogucki, Mariusz Gromko, Mieczysław Baszko, Jarosław Zieliński oraz Wiceminister Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski.

To już drugie przekazanie promes podlaskim samorządowcom. W sobotę, 1 kwietnia, odebrali je przedstawiciele powiatów: monieckiego, suwalskiego, augustowskiego, zambrowskiego i grajewskiego. Tam do jednostek OSP trafi 12 pojazdów pożarniczych.

Całkowita wartość pojazdów to blisko 30 mln zł. 

W tym roku w ramach dofinansowania do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w całym kraju trafi 675 nowych pojazdów: 180 lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych, 417 średnich oraz 78 ciężkich. 

Aneta Kursa

red.: Małgorzata Sawicka

fot.: Kamil Timoszuk

 

Publikujący: Aneta Kursa

3 kwietnia 2023

Powrót na początek strony