Obchody 15. rocznicy katastrofy smoleńskiej

– Ten dzień na zawsze pozostanie w pamięci mieszkańców nie tylko całej Polski, ale również naszego regionu. Wśród ludzi, którzy zginęli tragicznie 15 lat temu w katastrofie, były osoby cieszące się szacunkiem w województwie podlaskim. Dziś oddajemy im hołd, wspominając i wyrażając uznanie dla ich służby Polsce – powiedział marszałek Łukasz Prokorym.
– Tragedia, która wydarzyła się 15 lat temu, na zawsze zapisała się w historii naszego kraju. Pamięć o tym zdarzeniu jednoczy nas wszystkich – dodał wicemarszałek Marek Malinowski.
Ofiary katastrofy smoleńskiej uroczyście upamiętniono przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Białymstoku przy kościele św. Rocha. Wieńce zostały również złożone w miejscach ich pochówku oraz pamięci.
Wśród osób wywodzących się z naszego regionu, które zginęły pod Smoleńskiem, był Krzysztof Putra. Polityk pełnił funkcję publiczne, m.in. sprawował mandat senatora i urząd wicemarszałka Senatu VI kadencji w latach 2005–2007. Był także posłem na Sejm I, VI i X kadencji oraz wicemarszałkiem Sejmu VI kadencji. Jego imię nosi sala obrad Sejmiku Województwa Podlaskiego. Marszałek spoczął na cmentarzu św. Rocha w Białymstoku.
Podczas tragicznego lotu zginęła również stewardessa Justyna Moniuszko. Służyła na pokładzie rządowego samolotu 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Pochowana jest na cmentarzu miejskim w Białymstoku.
Pamięć abp. Mirona Chodakowskiego uczczono panihidą, prawosławnym nabożeństwem żałobnym za duszę zmarłego, które odprawił biskup supraski Andrzej. Wydarzenie miało miejsce na terenie monasteru w Supraślu w krypcie głównej cerkwi, gdzie abp. Miron został pochowany zgodnie z własnym, wyrażonym wcześniej, życzeniem. Duchowny za życia sprawował posługę wikariusza Diecezji Warszawsko-Bielskiej oraz Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego.
Hołd oddano także Ryszardowi Kaczorowskiemu, Sybirakowi, żołnierzowi II Korpusu Polskiego gen. Andersa i uczestnikowi zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino, emigracyjnemu działaczowi politycznemu i Związku Harcerstwa Polskiego. Kwiaty złożono przed tablicą pamiątkową przy ul. Mazowieckiej na budynku dawnej szkoły powszechnej, do której w młodości uczęszczał prezydent.
W czwartkowych uroczystościach upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej udział wzięli także m.in.: parlamentarzyści: Krzysztof Truskolaski i Barbara Okuła, wojewoda Jacek Brzozowski, wicewojewoda Paweł Krutul, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, wiceprezydent Tomasz Klim oraz przedstawiciele służb mundurowych.
Cezary Rutkowski
red.: Julia Szypulska
fot.: Krzysztof Duszyński, Justyna Kieca