Odkrywamy podlaskie gminy – Śniadowo

Odkrywamy podlaskie gminy – Śniadowo / Fot. Kamil Timoszuk
Gmina zajmuje terytorium ponad 15 tys. ha, a w 43 sołectwach zamieszkuje ponad 5 tys. mieszkańców. W jej południowo-wschodniej części znajduje się wał morenowy o najwyższym wzniesieniu 209 m n.p.m. pokryty kompleksem leśnym Czerwony Bór. Lasy te latem i jesienią są pełne grzybów, w tym czasie są też idealnym miejscem na wycieczki piesze i rowerowe.
Historia Śniadowa sięga XIV wieku, kiedy to książę mazowiecki Janusz I nadał dobra smłodowskie sędziemu łomżyńskiemu i nowogrodzkiemu Piotrowi Giezie. Przed 1396 rokiem powstała tam parafia, a już w 1405 roku wybudowany został pierwszy kościół parafialny.
Śniadowo pierwotnie nazywane było Smłodowo lub Smołodowo. Legenda głosi, że nazwa pochodziła od smoły pędzonej przez budników, którzy osiedlali się na tamtejszych terenach puszczańskich i zajmowali się m.in. wyrębem lasu, wypalaniem węgla drzewnego, pozyskiwaniem smoły, dziegciu czy terpentyny. Nazwa ta utrzymała się do 1818 roku.
W XIX i XX wieku Śniadowo było częstym świadkiem przemarszów wojsk czy walk wyzwoleńczych. O wielu tragicznych bitwach przypominają pomniki poświęcone obrońcom okolicznych ziem.
Wśród atrakcji architektonicznych odnajdujemy w samym Śniadowie historyczny układ przestrzenny miasteczka, zespół kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia NMP oraz budynki drewniane z początku XX wieku. W okolicach gminy możemy zobaczyć drewniany dwór z 1912 roku, cmentarzysko kurhanowe, cmentarz żydowski, a także murowany młyn z XX wieku.
W gminie znajdziemy wiele miejsc, gdzie historia przeplata się ze współczesnością. Największym jednak jej atutem jest bogactwo przyrody, które sprawia, że każdy jej miłośnik odpocznie, czy to w lesie, czy na polnej ścieżce, którą przemierza się rowerem wśród zielonych drzew.
Monika Pańko
red.: Julia Szypulska
fot.: Kamil Timoszuk