Odkrywamy podlaskie gminy – Szczuczyn

Odkrywamy podlaskie gminy – Szczuczyn / Kamil Timoszuk
Miasto znajduje się na terenie powiatu grajewskiego, na styku dwóch dróg krajowych: 61 (Warszawa – Ostrów Mazowiecka – Suwałki) oraz 58 (Pisz – Olsztyn). Szczuczyn położony jest nad rzeką Wissą, która stanowi dopływ Biebrzy. To właśnie tutaj postanowili się osiedlić w 1425 roku Szczukowie. Królewskim przywilejem otrzymali oni ziemię po obu stronach rzeki, gdzie powstała wieś Szczuki Litwa. Za datę powstania Szczuczyna przyjmuje się 9 listopada 1692 roku. Prawa miejskie nadał mu król Jan III Sobieski. Monarcha ten ufundował jednocześnie barokowy zespół kościoła, kolegium i klasztor jako wotum wdzięczności za wiktorię wiedeńską. Co ważne, wymienione obiekty przetrwały do współczesnych czasów. W kościele parafialnym pw. Najświętszej Marii Panny wciąż można podziwiać m.in. dekorację sztukatorską wnętrza została wykonaną przez Francesco Maino w 1708 roku.
Będąc w Szczuczynie, warto zwrócić także uwagę na samo barokowe założenie miejskie z końca XVII wieku. Z tego okresu pochodzi też najstarszy budynek w Szczuczynie. To jednopiętrowy dom właścicieli miasta Szczuków przy ul. Plac Tysiąclecia 1. Obecnie na dole znajdują się sklepy, na piętrze zaś mieszkania. Na Placu Tysiąclecia rośnie też klon z 1918 roku mający status pomnika przyrody. Jeśli chodzi o zabytki w Szczuczynie, jest też zespół budynków Poczty Polskiej z II poł. XIX wieku i dom Żyda Ozerowicza przy ul. Kościelnej 1 z tego samego okresu. Nie zachowały się natomiast ani pałac rodu Szczuków, ani barokowy ratusz, ani bogato zdobiona synagoga.
Warto wspomnieć, że Szczuczyn został doceniony przez filmowców. To właśnie w tym mieście i okolicach powstały zdjęcia do filmu „W imię…”. To obraz reżyserki Małgorzaty Szumowskiej, w którym zagrały takie sławy jak Andrzej Chyra czy Maja Ostaszewska.
Julia Szypulska
red.: Paulina Dulewicz
fot.: Kamil Timoszuk