Podlaskie apeluje do Komisji Europejskiej o wsparcie dla regionów przygranicznych

Podlaskie apeluje do Komisji Europejskiej o wsparcie dla regionów przygranicznych / Fot. Mateusz Duchnowski
List do przewodniczącej Komisji Europejskiej zawiera apel o stworzenie specjalnego instrumentu wsparcia dla gmin i powiatów znajdujących się w tzw. trudnym sąsiedztwie Rosji i Białorusi. Marszałek Łukasz Prokorym zaznaczył, że dokument podpiszą nie tylko polskie samorządy, ale również litewskie, łotewskie, estońskie i fińskie, ponieważ problem dotyczy całego wschodniego pasa granicznego UE.
– Województwo Podlaskie znajduje się w specyficznej sytuacji geopolitycznej. Niezależnie od przyszłości wojny w Ukrainie nasze sąsiedztwo z Rosją i Białorusią zawsze będzie wymagające. Ta sytuacja wpływa na naszych przedsiębiorców, branżę turystyczną oraz politykę mieszkaniową. Potrzebujemy instrumentu wsparcia, który pozwoli na dodatkowe finansowanie – czy to w formie zwiększonej puli środków, czy korzystniejszej punktacji w unijnych programach – mówił marszałek Łukasz Prokorym.
List przygotował europoseł Jacek Protas, który zaznaczył, że działania podjęte w Białymstoku to początek cyklu spotkań i konferencji w dziewięciu krajach Unii Europejskiej – od Finlandii po Bułgarię.
– Wiemy, jak wiele trudności mają regiony na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą. Jak cierpią na tym przedsiębiorcy, samorządy i branża turystyczna. Zdajemy sobie również sprawę, że te trudności prowadzą do procesów migracyjnych – młodzi ludzie opuszczają nasze województwa, szukając lepszego życia w innych częściach Polski i Europy. Te procesy trzeba zatrzymać, a do tego niezbędne jest wsparcie finansowe – podkreślił europoseł.
Dodał, że decyzje dotyczące nowego instrumentu zapadną w drugiej połowie roku i będą miały kluczowe znaczenie po 2027 roku.
– Walczymy o to, by decyzje były jak najkorzystniejsze dla samorządów i całej Polski. Jesteśmy największym beneficjentem polityki spójności, dlatego musimy zadbać, by znalazł się w niej mechanizm wsparcia dla regionów przygranicznych – mówił Jacek Protas.
Poseł Krzysztof Truskolaski z kolei zwrócił uwagę, że regiony przygraniczne stoją dziś przed wieloma wyzwaniami.
– Kiedyś nasze położenie było atutem, dziś jest niestety obciążeniem. Ucierpiały na tym nie tylko samorządy, ale też przedsiębiorcy. Jeśli samorządy będą miały wsparcie, to i przedsiębiorczość będzie mogła się rozwijać. Graniczymy z Białorusią, która obecnie jest dla nas wrogim sąsiadem, i ta sytuacja wymaga szczególnych działań – powiedział poseł Truskolaski.
Tomasz Klim, wiceprezydent Białegostoku, podkreślił natomiast, że skuteczna polityka lokalna wymaga współpracy z Unią Europejską.
– Aby pomóc naszym przedsiębiorcom i społecznościom, konieczna jest ścisła współpraca samorządów, rządu i Komisji Europejskiej. Popieramy tę inicjatywę i liczymy na utworzenie instrumentu finansowego, który pomoże naszym regionom skutecznie się rozwijać mimo trudnego sąsiedztwa – zaznaczył Tomasz Klim.
W piątek, 28 lutego, marszałek Łukasz Prokorym oraz europoseł Jacek Protas zaprosili do Opery i Filharmonii Podlaskiej samorządowców województwa podlaskiego na spotkanie „Podlaskie w Europie – współpraca samorządów na rzecz rozwoju”. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Jacek Piorunek i Marek Malinowski z zarządu województwa, radny wojewódzki Jerzy Leszczyński, wojewoda Jacek Brzozowski oraz włodarze największych miast regionu, w tym Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk i Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży. W spotkaniu wzięło udział także ok. 80 samorządowców z regionu, którzy podpisali się pod apelem do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
Treść listu znajduje się w załączeniu.
Anna Tyszkiewicz
red.: Julia Szypulska
fot.: Mateusz Duchnowski, Krzysztof Duszyński