Szturm zamku w Tykocinie

Szturm zamku w Tykocinie / Fot. Mateusz Duchnowski
– Gratuluję organizatorom przygotowania tak wiarygodnej inscenizacji. W Tykocinie czujemy ducha historii, a dziś w wyjątkowej oprawie mogliśmy to zobaczyć – powiedział marszałek
Tego dnia Tykocin obchodził również jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich. Zorganizowano wiele dodatkowych wydarzeń, m.in. historyczną sesję rady miasta oraz wręczono odznaczenia dla zasłużonych. W południe zaś odbyło się nabożeństwo w rycie łacińskim w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej.
– Tykocin obchodzi szczególny jubileusz, 600-lecia nadania praw miejskich. To miasto z wyjątkową historią, a dzisiejsza rekonstrukcja szturmu na zamek, uświetniła to wydarzenie – mówił wicemarszałek Marek Malinowski
Do Tykocina przybyło ponad 200 rekonstruktorów z całego kraju. Przypomnieli uczestnikom widowiska, wydarzenia z XVII wieku, a dokładnie z 1657 roku, kiedy to tykociński zamek, będący w rękach Radziwiłłów sprzyjających Szwedom, został oblężony i zdobyty przez siły hetmana Pawła Sapiehy.
Na placu Czarneckiego zgromadziły się oddziały formacji. Następnie odwiedzający mogli zobaczyć pokazy chorągwiarskie, broni, strojów, a także życia w ówczesnym Tykocinie. Sama rekonstrukcja sobotniej bitwy odbyła się już na zamku.
Organizatorami szturmu byli: Port Kultury Tykocin, Urząd Miejski w Tykocinie, Zamek w Tykocinie oraz Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego.
W wydarzeniu wzięli m.in. udział: wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski oraz wicewojewoda Paweł Krutul, wiceprzewodniczący sejmiku Łukasz Nazarko, wiceprezydent Tomasz Klim.
Monika Pańko
red.: Julia Szypulska
fot.: Mateusz Duchnowski