Szturm zamku w Tykocinie już w najbliższą sobotę
Wicemarszałek podziękował wszystkim, którzy tworzą to wydarzenie: organizatorom, rekonstruktorom, samorządowi Tykocina, instytucjom kultury i partnerom podkreślając, że bez ich pracy, pasji i zaangażowania nie byłoby tego wyjątkowego klimatu.
– Cieszę się, że Województwo Podlaskie jest partnerem strategicznym tego wydarzenia. Tykocin to miejsce szczególne. Miasto o wielowiekowej historii, dawny ośrodek królewski, jeden z najważniejszych punktów na mapie kulturowej Podlaskiego. Szturm Zamku w Tykocinie to wyjątkowe widowisko, które pokazuje, że historia może być żywym doświadczeniem. To wydarzenie, które przyciąga turystów i sprawia, że Tykocin staje się historyczną stolicą regionu – mówił.
W sobotnie popołudnie, 7.02, na dziedzińcu zamkowym zaprezentowane zostaną realistyczne sceny oblężenia z udziałem znakomitych grup rekonstrukcyjnych, w autentycznych strojach, uzbrojeniu i z efektami artyleryjskimi. Dym, hałas bitewny i szczegółowe sceny walki przeniosą widzów w sam środek XVII-wiecznych wydarzeń na zamku w Tykocinie.
Będzie to również świetna okazja do poznania życia codziennego i obyczajów tamtych czasów – zarówno dla dorosłych, jak i młodszych miłośników historii.
Obecny na konferencji burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński zapraszał do udziału w wydarzeniu, przypominając, że ponad 160 rekonstruktorów z Polski i zagranicy przypomni uczestnikom, kiedy to tykociński zamek, znajdujący się w rękach Radziwiłłów sprzyjających Szwedom, został oblężony i zdobyty przez siły hetmana Sapiehy.
Partnerem strategicznym wydarzenia jest Województwo Podlaskie, a patronat honorowy nad szturmem objął marszałek województwa podlaskiego.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Podlaskiego Łukasza Prokoryma. Organizatorami szturmu są: Port Kultury Tykocin, Urząd Miejski w Tykocinie i Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego. W poniedziałkowej konferencji wziął również udział radny wojewódzki Łukasz Nazarko oraz prezes stowarzyszenia Komputowej Chorągwi Stefana Czarnieckiego Tomasz Pac.
Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć tutaj.
Monika Pańko
red.: Julia Szypulska
fot.: Krzysztof Duszyński



