Wysokie Mazowieckie. Szpital postawi na OZE, gmina rozwinie edukację przedszkolną
– To inwestycje, które pokazują, jak ważną rolę odgrywają fundusze europejskie w rozwoju podlaskich gmin i miejscowości, a w konsekwencji całego regionu. Dzięki tym środkom samorządy i instytucje mogą realizować projekty odpowiadające na bieżące wyzwania – mówiła wicemarszałek Wiesława Burnos.
I tak Szpital Ogólny w Wysokiem Mazowieckiem rozbuduje instalacje fotowoltaiczne oraz zamontuje magazyny energii. Wartość projektu wynosi blisko 1,9 mln zł, z czego ponad 1,2 mln zł stanowi dofinansowanie.
– To przedsięwzięcie niezwykle ważne zarówno z punktu widzenia ekologii, jak i bezpieczeństwa oraz ekonomii funkcjonowania placówki. Magazyny energii będą stanowiły dodatkowe zabezpieczenie na wypadek sytuacji kryzysowych i przerw w dostawach prądu. Warto też podkreślić, że bez otrzymanej dotacji realizacja tej inwestycji nie byłaby możliwa – mówił dyrektor szpitala Wojciech Łuczaj.
Gmina Wysokie Mazowieckie z kolei zrealizuje projekt dotyczący wyposażenia nowego przedszkola w miejscowości Brzóski-Falki. Jak zaznaczył wójt Krzysztof Krajewski, „to inwestycja, która realnie poprawi warunki nauki i opieki nad najmłodszymi mieszkańcami naszej gminy”.
– To znaczący zastrzyk środków w trudnych czasach dla samorządów. Dzięki temu w nowym przedszkolu dla setki dzieci powstaną m.in. nowoczesne sale sensoryczne, logopedyczne i dydaktyczne, a także w pełni wyposażona kuchnia – wymieniał.
Całkowita wartość projektu to ponad 505 tys. zł, a dofinansowanie wynosi ponad 430 tys. zł.
Anna Augustynowicz
red.: Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk



