Logo witryny podlaskie.eu

 Logo Poland.Expo2025.Osaka.Kansai        Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Żołnierze służby dobrowolnej przysięgali w Łomży

8 marca 2025

Kilkunastu innych honorowych gości uroczystości

Żołnierze służby dobrowolnej przysięgali w Łomży / Fot. Maciej Gryguc

Słowa wojskowej przysięgi z mocą i zaangażowaniem wypowiedziało w sobotę, 08.03, na Starym Rynku w sercu Łomży 47 młodych kobiet i mężczyzn. W szeregach ochotników uroczyście rozpoczynających dobrowolną zasadniczą służbę wojskową powitał ich pułkownik Paweł Gałązka, dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego i Garnizonu Łomża, a także m. in. członek zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek.


tym więcej możemy pomóc, ale też odstraszać wroga od naszych granic. Dobrze, że w Łomży rozwija się 18. Pułk, że przybywa żołnierzy. Nawet jeśli nie dołączą do służby zawodowej, to będą dobrze przygotowani na trudne sytuacje, a zdobędą też kwalifikacje potrzebne w karierach cywilnych – powiedział Jacek Piorunek.

 

Jak poinformował pułkownik Paweł Gałązka, młodzi kandydaci do służby w żołnierskich mundurach przed przysięgą przeszli czterotygodniowe szkolenie. Ukończyło je 47 osób. w tym 6 pań.

- Przysięga jest podniosłym wydarzeniem w życiu naszej żołnierskiej społeczności, zatem to kolejna data do zapisania w historii naszego pułku. 11 lutego wręczałem wam broń. Mieliście ją na strzelnicach i w miejscach ćwiczeń. Dzisiaj stoicie z nią na placu i przysięgacie wierność ojczyźnie, zapewniacie o obronie żołnierskiego honoru i sztandaru, zobowiązujecie się do najwyższego heroizmu nawet za cenę zdrowia i życia. To wymaga odwagi, silnego etosu, kręgosłupa moralnego. Przed wami niełatwa droga żołnierza Wojska Polskiego. Oznacza ona  wyrzeczenia, służbę, pracę, ale przyniesie wiele satysfakcji i nada waszemu życiu wielki sens – zwracał się do elewów pułkownik Paweł Gałązka.

Jak podkreślił, dowodzony przez niego pułk stale się rozwija. Poprowadził już drugi turnus szkoleń dla żołnierzy służby dobrowolnej, szkoli także innych, pomagał na granicy polsko – białoruskiej i poszkodowanym w wyniku powodzi. Kończy się budowa kolejnych obiektów niezbędnych w działalności Pułku Logistycznego

- W najbliższym czasie czeka nas kolejne przyjęcie 40 ochotników. Nie „stygniemy” – dodał dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, którego patronem jest generał Marian Raganowicz, m. in. obrońca Łomży w wojnie polsko – sowieckiej w 1920 roku.

Na centralny plac Łomży żołnierze służby dobrowolnej wkroczyli w towarzystwie wojskowej orkiestry z Siedlec oraz koleżanek i kolegów z 18. Pułku. Złożyli przysięgę na sztandar jednostki, a w imieniu elewów przemawiała Marcelina Kobyłecka.

- Nie zawiedziemy – podkreśliła.

Wielu elewów chciałoby na stałe związać swoje losy zawodowe z wojskiem.

- Postanowiłem wstąpić do wojska, bo to daje szerokie możliwości rozwoju i awansu – mówił Kamil Pilczewski.

Patryk Nowak wybrał mundur, bo nie chciał wykonywać nudnej pracy. Chce zostać saperem.   

- Jestem świadomy, że  może być trudno i niebezpiecznie – stwierdził.

Wielu nowym żołnierzom w uroczystej chwili towarzyszyły rodziny.

- Oczywiście, że są i obawy, ale przede wszystkim duma. Zobaczyłam, że bardzo poważnie do tego podszedł i jeżeli będzie taka potrzeba, to będzie dzielny – mówili dziadkowie i rodzice jednego z młodych żołnierzy z Ostrołęki.

Kilkoro żołnierzy wyróżniających się podczas okresu przygotowawczego pułkownik Paweł Gałązka uhonorował specjalnymi podziękowaniami, a ich babcie, mamy, żony, siostry otrzymały kwiaty z okazji Dnia Kobiet.

Zgodnie z wojskowym ceremoniałem, nie zabrakło podczas uroczyści hymnu narodowego i „Legionów”, czyli pieśni Wojska Polskiego oraz defilady. Błogosławieństwa udzielili elewom duchowni kościoła katolickiego i prawosławnego     

Wśród uczestników uroczystości, która odbyła się w pełnym słońcu byli także m. in. poseł Alicja Łepkowska-Gołaś, radna sejmiku Bernadeta Krynicka, wicewojewoda Michał Gąsowski, zastępca prezydenta Łomży Piotr Serdyński, wicestarosta Anna Gawrych, przedstawiciele innych służb mundurowych, duchowni.

„Ustawa o obronie Ojczyzny wprowadziła nowy rodzaj służby wojskowej – dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. To forma służby wojskowej skierowana dla wszystkich tych, którzy nigdy wcześniej nie byli w wojsku. Dzięki niej można odbyć przeszkolenie wojskowe i w przyszłości zasilić rezerwy albo wstąpić do armii zawodowej” – tak opisuje założenia tej formacji portal gov.pl                  

Tekst i fot. Maciej Gryguc

Opublikował: Jerzy Górko

8 marca 2025

Powrót na początek strony