Logo witryny podlaskie.eu

 Logo Poland.Expo2025.Osaka.Kansai        Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Finał okręgowy XL Olimpiady Wiedzy Ekologicznej

5 kwietnia 2025

Finał okręgowy XL Olimpiady Wiedzy Ekologicznej / Krzysztof Duszyński

Kto pisał o koncepcji „ekologii opatrznościowej” – Herodot czy Arystoteles? Do której frakcji śmieci wrzuca się tekstylia? W którym miesiącu występują w Polsce najwyższe stężenia zanieczyszczeń w powietrzu? Z takimi między innymi pytaniami musiało zmierzyć się podczas części pisemnej 44 uczestników olimpiady. Do części ustnej przeszło 12 z nich, a do etapu centralnego – 7.

Organizatorem przedsięwzięcia i fundatorem nagród jest samorząd województwa. Sobotni (5.04) finał okręgowy poprzedziły styczniowe eliminacje podstawowe, w których wzięło udział 501 uczniów z 35 szkół ponadpodstawowych województwa podlaskiego. Wyłoniły one 49 uczestników etapu wojewódzkiego z 21 szkół.

– Celem olimpiady jest wychowanie pokolenia młodych ludzi świadomych problemów i zagrożeń środowiska oraz gotowych do podejmowania różnorodnych inicjatyw na rzecz poprawy sytuacji ekologicznej w Polsce – mówił Janusz Bobik, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWP.

Z częścią pisemną podczas finału zmierzyły się ostatecznie 44 osoby. Był to test składający się z 50 pytań, na którego rozwiązanie uczniowie mieli godzinę. Do części ustnej przeszli ci, którzy mieli co najmniej 70 proc. poprawnych odpowiedzi – w sumie 12 osób. Tutaj młodzi musieli odpowiedzieć na sześć pytań, dodatkową trudnością był ograniczony czas, na odpowiedź mieli bowiem tylko minutę. Żeby udzielić poprawnej odpowiedzi, trzeba było mieć naprawdę szeroką wiedzę. Pytania dotyczyły m.in. procesów zachodzących w przyrodzie, zdrowego odżywiania czy szczepień ochronnych.

Największą liczbę punktów i udział w etapie centralnym 6-8 czerwca w Krakowie zdobyli:

  1. miejsce – Grzegorz Wróblewski z II LO w Suwałkach (opiekun Anna Żuchowska)
  2. miejsce – Oliwia Długozima z I LO w Kolnie (opiekun Bożena Szczepankiewicz)
  3. miejsce – Julia Hnatkowska z I LO w Łomży (opiekun Ewa Zabielska)
  4. miejsce – Jan Ostaszewski z II LO w Białymstoku (opiekun dr Magda Świsłocka-Cutter)
  5. miejsce – Bartosz Rodzik z IV LO w Białymstoku (opiekun Jan Czerniecki)
  6. miejsce – Emil Daniel Gocel z Technikum Leśnego w Białowieży (opiekun Iwona Rogozińska)
  7. miejsce – Agata Borowik z II LO z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce (opiekun Alina Plis).

Jak twierdzi Grzegorz Wróblewski, laureat I miejsca, dopisało mu szczęście, bo na wszystkie pytania w części ustnej znał odpowiedzi.

– Bałem się tylko, czy się nie zestresuję i będę w stanie płynnie odpowiedzieć – przyznał.

Sukcesu była jednak pewna jego nauczycielka.

– Nie wiedziałam oczywiście, które miejsce zajmie, ale tego, że przejdzie do etapu centralnego, byłam pewna. To świetnie przygotowany uczeń – nie kryła dumy Anna Żuchowska.

Tegoroczny finał olimpiady jest wyjątkowy, bo jubileuszowy. Był więc okazją do wręczenia wyróżnień. Otrzymali je m.in. nauczyciele. Wśród nich była Alina Plis z Hajnówki, która wraz ze swoimi uczniami uczestniczy w olimpiadzie od 35 lat i, jak zapewnia, nie ma dosyć.

– Jesteśmy tu trochę jak rodzina, przez te lata zawiązało się wiele przyjaźni – opowiadała. – Poza tym sukcesy naszych uczniów to dla nas ogromna satysfakcja.

Do olimpiady przygotowała dotąd znacznie ponad setkę uczniów, a wielu z nich doprowadziła do tytułu finalisty i laureata. Przypomnijmy, że laureaci etapu wojewódzkiego olimpiady mają do wyboru indeksy kilku uczelni, tytuł jest więc bardzo pożądany przez uczniów.

Głównym organizatorem, w tym fundatorem nagród, był samorząd Województwa Podlaskiego. Zadanie współfinansowane ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Białymstoku z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Pulę nagród i upominków wzbogaciły również:

  • Podlaskie Kuratorium Oświaty w Białymstoku,
  • Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku,
  • Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie RZGW w Białymstoku,
  • Biebrzański Park Narodowy,
  • Narwiański Park Narodowy,
  • Wigierski Park Narodowy,
  • Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi,
  • Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej im. Prof. W. Sławińskiego
  • Suwalski Park Krajobrazowy,
  • Politechnika Białostocka,
  • Uniwersytet w Białymstoku.

 

Julia Szypulska
fot.: Krzysztof Duszyński

Opublikował: Anna Kopeć-Tyszkiewicz

5 kwietnia 2025

Powrót na początek strony