Konkurs „Gotuj z klasą” – kolejny dzień eliminacji
Konkurs „Gotuj z klasą” – kolejny dzień eliminacji / Fot. UMWP
Przypomnijmy, że w tym roku tematem przewodnim jest „Podlaskie inspiracje – Ziemniak, król polskiego stołu”. Uczniowie, pracując w dwuosobowych zespołach, muszą przygotować dwudaniowe menu, składające się z pierogów jako przystawki oraz dania głównego. Obowiązkowe składniki, które muszą znaleźć się w potrawach, to ziemniaki, miód i kiszonki. Oprócz walorów smakowych jury ocenia także estetykę potraw oraz ich zgodność z regionalną tradycją kulinarną.
- Nietypowe zestawienia smaków mogą budzić zaskoczenie, ale przede wszystkim powinny wyzwalać w młodych adeptach sztuki kulinarnej nowatorskie i twórcze podejście- podkreślił Bogdan Dyjuk.
Amelia Kortas i Natalia Dybikowska są uczennicami klasy III d. W pracy nad konkursowymi daniami wspierała je Marta Jackowska, opiekunka zespołu. Natalia w konkursie wzięła udział po raz pierwszy, Amelia natomiast po raz drugi. Jak zgodnie przyznały zwyciężczynie szkolnych eliminacji, stres był. Przezwyciężyć go pomogło… gotowanie.
– Największą przyjemność sprawiło mi chyba lepienie pierogów. To była taka uspokajająca czynność, podczas której przestałam się stresować, mogłam się trochę wyciszyć – przyznała Amelia Kortas.
Konkurs to dla niej ważne wydarzenie. Po pierwsze dlatego, że jest formą rozwoju zawodowego. Po drugie, ma okazję robić to, co lubi, czyli gotować.
– Moje uczennice zajęły pierwsze miejsce, z czego jestem bardzo dumna. Dziewczyny są bardzo szczęśliwe, a ja cieszę się razem z nimi. Trzymam kciuki za ich sukces w kolejnym etapie. Widać, że są zafascynowane gotowaniem i sprawia im to radość – powiedziała Marta Jackowska.
W konkursie uczestniczył także zespół nr 1 w składzie: Marta Mieczkowska i Adrianna Gosiewska , którego opiekunką była również Marta Jackowska, która prowadziła dwa kulinarne duety. Zespołem nr 2 z kolei - Karolina Piotrowska i Anna Mioduszewska opiekował się Przemysław Ciuchnicki.
W eliminacjach bierze udział 14 szkół z regionu, a ich uczniowie rywalizują o awans do etapu wojewódzkiego. W najbliższym czasie konkursy odbędą się w Zespole Szkół Rolniczych im. mjra Henryka Dobrzańskiego-Hubala w Sokółce (20 lutego) i Zespole Szkół nr 1 im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Zambrowie (21 lutego).
Julia Szypulska
red.: Aneta Kursa
Najnowsze relacje
-
. Rolnictwo i Środowisko
„Razem przy wigilijnym stole”– uproszczona oferta złożona z pominięciem otwartego konkursu ofert
-
. Rolnictwo i Środowisko
Zabłąkany wędrowiec przy wigilijnym stole
-
. Rolnictwo i Środowisko
"Rozwój pszczelarstwa w województwie podlaskim – szkolenie dla pszczelarzy". Uproszczona oferta złożona z pominięciem otwartego konkursu ofert
-
. Rolnictwo i Środowisko
Finał III edycji konkursu „Dookoła Koła” rozstrzygnięty!

