Radosław Chorąży triumfuje w Olimpiadzie Młodych Producentów Rolnych

Radosław Chorąży triumfuje w Olimpiadzie Młodych Producentów Rolnych / Fot. Kamil Timoszuk
– Łatwo nie było. Pytania wymagały szerokiej wiedzy zarówno z produkcji roślinnej i zwierzęcej, a także z zakresu ubezpieczeń społecznych. Właśnie dlatego zwycięstwo smakuje jeszcze lepiej – przyznaje Radosław Chorąży, laureat I miejsca Olimpiady Młodych Producentów Rolnych.
To jedyny zgłoszony indywidualnie uczestnik olimpiady. Radosław Chorąży pokazał, że determinacja i praktyczna wiedza mogą pokonać uczniów szkół rolniczych. Zdobywając 77 punktów, nie pozostawił rywalom złudzeń. Ma 21 lat, jest absolwentem szkoły rolniczej w Janowie i podkreśla, że kluczową rolę w jego sukcesie miało doświadczenie i praktyczna wiedza, którą zdobył pracując w rodzinnym gospodarstwie.
– Taką wiedzę nabywa się na przestrzeni lat. Zarówno przez naukę w szkole i poprzez codzienną praktykę – dodaje młody rolnik z Przystawki.
Do wojewódzkiego etapu zakwalifikowało się 73 młodych rolników. Musieli wykazać się znajomością zagadnień dotyczących produkcji roślinnej i zwierzęcej, dofinansowań unijnych, ubezpieczeń społecznych rolników, ekologii oraz bezpieczeństwa pracy.
Najpierw uczestnicy rozwiązywali test pisemny, po czym aż 43 najlepszych zmierzyło się z pytaniami ustnymi przed komisją egzaminacyjną. Organizatorzy podkreślili, że poziom był imponujący.
Na II miejscu uplasował się Konrad Matulewicz z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sejnach (75 pkt.), a na III miejscu Marcin Mróz z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie (74 pkt.). Wyróżnienia otrzymali Mateusz Gutowski z Zespołu Szkół w Niecikowie (72 pkt.), który zajął IV miejsce oraz Paweł Kasperuk z Zespołu Szkół w Bielsku Podlaskim (69 pkt.), który zajął V miejsce.
– Jesteście elitą polskiego i podlaskiego rolnictwa. Dostaliście się do etapu wojewódzkiego i myślę, że w waszych rękach i w waszych głowach będzie to, co przez najbliższe lata będzie na naszych polskich stołach – witał uczestników Cezary Cieślukowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego.
Celem Olimpiady jest rozwijanie zainteresowania wiedzą rolniczą wśród młodzieży szkół rolniczych, studentów kierunków rolniczych oraz młodych rolników w zakresie szerszym niż wymagany w programie nauczania. To także okazja do wymiany doświadczeń oraz rozbudzania ambicji dalszego doskonalenia zawodowego.
– Niezwykle ważne jest to, żebyśmy kształcili przyszłych rolników, żebyśmy rozmawiali o wyzwaniach, o problemach, ale też o możliwościach rozwoju, o tym, co daje chociażby wspólna polityka rolna. Ale nie ma tego wszystkiego bez wiedzy, którą trzeba posiąść, a ta olimpiada jest tego przykładem – mówił podczas otwarcia olimpiady Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.
Laureat – Radosław Chorąży – był jedynym uczestnikiem indywidualnym. Pozostali to uczniowie z 13 szkół rolniczych z regionu. Oprócz nagrodzonych byli także reprezentanci Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Czyżewie, Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudce, Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach, Technikum w Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem oraz Zespołu Szkół Rolniczych w Krzyżewie.
– Duże zainteresowanie olimpiadą wynika z rosnącej świadomości młodych ludzi na temat rolnictwa. Coraz częściej rolnik jest postrzegany jako przedsiębiorca, a nie tylko jako tradycyjny producent żywności. Współczesne gospodarstwa to często firmy zajmujące się produkcją serów, miodów i innych lokalnych produktów. Staramy się aktywizować młodzież, aby czuła, że ma realny wpływ na przyszłość rolnictwa – mówiła Marta Bojar, prezeska Związku Młodzieży Wiejskiej, który organizuje olimpiadę.
Teraz najlepsi będą reprezentować województwo podlaskie na etapie ogólnopolskim. Radosław Chorąży, Karol Matulewicz i Marcin Mróz zmierzą się z najlepszymi młodymi rolnikami w kraju podczas finału, który odbędzie się 13-14 marca podczas XXX Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej „AGROTECH” w Kielcach.
Anna Tyszkiewicz
red.: Cezary Rutkowski
fot.: Kamil Timoszuk