Logo witryny podlaskie.eu

 Logo Poland.Expo2025.Osaka.Kansai        Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Umowy na wsparcie działań popularyzujących pszczelarstwo i ekologię

21 maja 2025

Członek zarządu Bogdan Dyjuk z paniami z Kół Gospodyń Wiejskich

Umowy na wsparcie działań popularyzujących pszczelarstwo i ekologię / Paweł Krukowski

Warsztaty kulinarne z wykorzystaniem miodu, warsztaty pszczelarskie, edukacja dzieci i młodzieży czy tworzenie społecznych ogródków w duchu zero waste – na takie m.in. działania otrzymały dofinansowanie koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia. – Cieszę się, że macie państwo różne obszary zainteresowań, że chcecie zarówno podtrzymywać tradycje związane z pszczelarstwem, jak i dbać o ekologię – pogratulował przedstawicielom kół członek zarządu Bogdan Dyjuk podczas poniedziałkowej (19.05) konferencji.

Dofinansowanie przyznano w dwóch konkursach – jeden dotyczył popularyzacji pszczelarstwa (7 projektów, 60 tys. zł dofinansowania), drugi zaś działań proekologicznych i promujących rolnictwo zrównoważone (10 projektów, ponad 88 tys. dofinansowania). Dotację w wysokości 10 tys. zł otrzymał m.in. projekt „Cud Miód” Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrzyniówce „Barwianki”.

– Głównym celem naszego projektu jest podtrzymywanie tradycji, żeby ten miód pojawiał się w naszej kuchni jak najczęściej. Można go dodawać do większości potraw, także mięsnych – opowiadała o projekcie Danuta Maria Bagińska, przedstawicielka koła.

„Barwianki” zorganizują warsztaty kulinarne, podczas których wykorzystają miód i produkty pszczele. Edukacyjny ogród społeczny oraz ścieżkę sensoryczno-ekologiczną przy szkole w Monkiniach zamierzają z kolei stworzyć działaczki Koła Gospodyń Wiejskich „Ateny”. Powstaną tu grządki na podwyższeniu w skrzyniach drewnianych, które dzieci obsadzą warzywami i ziołami. Pojawią się również karmniki i poidełka dla ptaków i owadów, które znajdą swoje miejsce wśród nasadzonych podczas warsztatów drzew i krzewów miododajnych.

– Jak najlepszy stan środowiska to jest cel, do którego jako mieszkańcy województwa powinniśmy wszyscy dążyć. Chciałbym w imieniu zarządu podziękować za waszą aktywność, że zechcieliście wziąć udział w konkursie oraz życzyć realizacji założonych efektów – powiedział Bogdan Dyjuk.

Jak zauważył Andrzej Pleszuk, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWP, wymienione konkursy cieszą się dużym zainteresowaniem. Tegoroczna edycja zaktywizowała dziesiątki kół i stowarzyszeń działających na obszarach wiejskich. Koła, które otrzymają dofinansowanie, mają więc szczególny powód do dumy – to ich projekty okazały się najlepsze. Bogdan Dyjuk zapowiedział, że zarząd podejmie starania, by zwiększyć w przyszłorocznym budżecie alokację na ten konkurs, co pozwoliłoby zakwalifikować do dofinansowania więcej projektów bądź zwiększyć kwoty dotacji.

Julia Szypulska
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Paweł Krukowski

Opublikował: Cezary Krystian Rutkowski

21 maja 2025

Powrót na początek strony