Krywlany i stanowiska ws. obronności podczas 11. sesji sejmiku

XI sesja Sejmiku Województwa Podlaskiego / Krzysztof Łapiński
Informację o działaniach zarządu województwa w sprawie uruchomienia lotniska Białystok Krywlany przedstawił marszałek Łukasz Prokorym.
– Zarząd tej kadencji, jako jeden z głównych celów swej działalności, stawiał i stawia zbudowanie połączenia lotniczego naszego regionu z innymi województwami i krajami – podkreślił marszałek.
Łukasz Prokorym przypomniał, że działania w sprawie uruchomienia lotniska rozpoczęły się kilka miesięcy temu. W ich wyniku w styczniu br. Samorząd Województwa Podlaskiego, Miasto Białystok i Polskie Porty Lotnicze podpisały porozumienie, w którym zadeklarowały podjęcie kroków w celu utworzenia spółki zarządzającej Krywlanami.
Jak poinformował marszałek, w przygotowaniu jest kilka wersji uruchomienia lotniska: wariant startowy, czyli uruchomienie lotniska w ramach obecnie istniejącej infrastruktury, wariant drugi zakładający rozbudowę infrastruktury (m.in. chodzi o budowę stacji tankowania) i wariant dalekosiężny, który zakłada możliwość wydłużenia pasa startowego z 1350 m do maksymalnie 1780 m.
Każdy z nich, wraz z niezbędnymi analizami i ekspertyzami, ma być zaprezentowany partnerom porozumienia w połowie roku. Kolejnym etapem będzie podjęcie odpowiednich uchwał przez sejmik, radę miasta i akcjonariuszy Polskich Portów Lotniczych w sprawie powołania spółki zarządzającej lotniskiem. Według założonego harmonogramu może to nastąpić już jesienią br., a spółka mogłaby się ukonstytuować do końca 2025 roku oraz rozpocząć procedurę przejęcia zarządzania lotniskiem.
Marszałek poinformował także, że jest szansa na pozyskanie pieniędzy na uruchomienie lotniska Białystok Krywlany z budżetu Unii Europejskiej.
– Komisja Europejska ogłosiła, że zadania infrastrukturalne podwójnego przeznaczenia: cywilnego i wojskowego mogą otrzymać dofinansowanie. Mamy już porozumienie ze Strażą Graniczną i jesteśmy gotowi, żeby podpisać takie porozumienie z wojskiem – mówił Łukasz Prokorym.
Gorącą dyskusję radnych wywołały projekty stanowisk – pierwszy z nich przygotowany przez Klub Koalicji Obywatelskiej wiązał się z poparciem rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej bezpieczeństwa i wzmocnienia obronności Unii Europejskiej. W piśmie radni poparli działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa i obronności na wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej.
Przyjęte stanowisko jest odpowiedzią klubu KO na sprzeciw europosłów Prawa i Sprawiedliwości (także tych reprezentujących Podlaskie w PE) wobec rezolucji popierającej program Tarcza Wschód.
Klub PiS natomiast przygotował stanowisko, w którym zarzuca Unii Europejskiej, że Tarcza Wschód daje Wspólnocie zbyt duże możliwości ingerencji w sprawy obronności i wyklucza z decyzyjności państwa członkowskie. Decyzją radnych to stanowisko zostało odesłane do wnioskodawcy.
Podczas poniedziałkowych obrad podjęto też m.in. decyzje w sprawie dotacji dla podlaskich szpitali. Chodzi o 7 mln zł na wkłady własne do programów transgranicznych Polska – Litwa i Polska – Ukraina.
W posiedzeniu uczestniczył poseł Jacek Niedźwiedzki i posłanka Barbara Okuła.
Aneta Kursa
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Krzysztof Łapiński