Porozumienie z przedstawicielami Obwodu Zakarpackiego w Ukrainie

Porozumienie z przedstawicielami Obwodu Zakarpackiego w Ukrainie / Fot. Krzysztof Duszyński
– Celem porozumienia jest nawiązanie współpracy między naszymi regionami. Współpracy w zakresie wymiany nauczycieli, uczniów, wymiany doświadczeń, zwłaszcza w takich branżach jak turystyka czy przemysł. Dzisiejsze spotkanie jest także okazją, kiedy możemy sobie podziękować za tę dobrą współpracę, która już się odbywa pomiędzy naszymi regionami. Jest ona widoczna choćby w kwotach z programu Interreg Polska-Ukraina, gdzie przeznaczono 4 mln euro na współpracę w dziedzinie zdrowia – mówił marszałek Łukasz Prokorym.
Podkreślił też, że pól współpracy jest dużo więcej. Wspomniał o uczniach z SP nr 9, którzy uczą się języka ukraińskiego czy działającym w mieście Centrum Pomocy Ukrainie, gdzie można przekazywać pomoc. A także o tym, że liceum programistyczne i technikum Infotech ma swój oddział w Ukrainie.
– Podpisane porozumienie to symboliczny krok w celu podtrzymania wsparcia narodu ukraińskiego. Jesteśmy zjednoczeni jak nigdy. Ale kiedy odczuwamy wasze wsparcie, mamy wewnętrzną pewność, że robimy wszystko prawidłowo i stoimy na straży wartości europejskich – podkreślił Roman Saraj, przewodniczący Zakarpackiej Rady Obwodowej.
Goście z Ukrainy wyrazili też swoją wdzięczność za wsparcie, jakiego udzieliła Polska.
– Dla mnie to zaszczyt być tutaj razem z wami. Chciałbym podziękować za waszą pomoc od pierwszej chwili pełnoskalowej inwazji. Dziękujemy za otwarte serca i domy. Z takimi wiarygodnymi partnerami i przyjaciółmi możemy działać w przyszłości – powiedział Oleh Kuts, konsul generalny Ukrainy w Lublinie.
Przyszłość jest kluczowa. Wszyscy uczestnicy spotkania wyrazili nadzieję, że jak najszybciej zapanuje „sprawiedliwy pokój”, który zakończy tak wojnę w Ukrainie, jak i problemy Podlaskiego tracącego gospodarczo w wyniku trudnego sąsiedztwa z Białorusią. Budowaniu przyszłości służyć ma m.in. dzisiejsze porozumienie.
– Wszyscy mamy się czego uczyć od Zakarpacia. Ten region został postawiony przed faktem i musiał stanąć np. przed wyzwaniem, jak obronić ludność cywilną. To wyzwanie nas czeka. Obyśmy nigdy nie musieli korzystać z doświadczeń naszego partnera, ale powinniśmy takie rozwiązanie mieć w pogotowiu – wskazał Cezary Cieślukowski, przewodniczący sejmiku województwa.
Obwód Zakarpacki znajduje się w zachodniej Ukrainie i graniczy z czterema krajami UE: Polską, Słowacją, Węgrami i Rumunią. Przed wojną głównymi dziedzinami gospodarki były tam turystyka i transport. Obecnie do tej części Ukrainy, jako stosunkowo bezpiecznej, przeniosło się wiele firm, w tym przemysłowych. Stąd, jak określili przedstawiciele obwodu, zaszła konieczność nawiązania „przymierza” przemysłu i przyrody.
W uroczystości podpisania wzięli także udział członkowie zarządu województwa Bogdan Dyjuk i Jacek Piorunek, a ze strony ukraińskiej: Mirosława Liwicz, dyrektor Biura Zakarpackiej Rady Obwodowej; Wołodymyr Gnatkiwskij, dyrektor Biura Wykonawczego Zakarpackiej Rady Obwodowej; Taras Gajduk, zastępca dyrektora Biura Wykonawczego Zakarpackiej Rady Obwodowej, Uliana Gurczumelia, kierownik departamentu ds. organizacyjnego wsparcia działalności Rady, stosunków międzynarodowych i regionalnych, a także Jurij Kifor, kierownik wydziału public relations i wsparcia technicznego Zakarpackiej Rady Obwodowej.
Julia Szypulska
red.: Anna Tyszkiewicz
fot.: Krzysztof Duszyński