Logo witryny podlaskie.eu

 Logo Poland.Expo2025.Osaka.Kansai        Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Porozumienie z przedstawicielami Obwodu Zakarpackiego w Ukrainie

6 marca 2025

Marszałek z przewodniczącym delegacji ukraińskiej prezentują podpisany tekst porozumienia.

Porozumienie z przedstawicielami Obwodu Zakarpackiego w Ukrainie / Fot. Krzysztof Duszyński

Współpracę z tym regionem Podlaskie prowadzi od kilku lat, jednak w czwartek (6.03) została ona sformalizowana. Dotyczyć będzie takich dziedzin jak edukacja, kultura, zdrowie, przemysł, ale też pomoc humanitarna czy samorządność. Jak podkreślił marszałek Łukasz Prokorym, porozumienie ma także wymiar symboliczny, stanowiąc podziękowanie Ukrainie za walkę nie tylko w obronie własnego kraju, lecz także demokratycznego porządku.

– Celem porozumienia jest nawiązanie współpracy między naszymi regionami. Współpracy w zakresie wymiany nauczycieli, uczniów, wymiany doświadczeń, zwłaszcza w takich branżach jak turystyka czy przemysł. Dzisiejsze spotkanie jest także okazją, kiedy możemy sobie podziękować za tę dobrą współpracę, która już się odbywa pomiędzy naszymi regionami. Jest ona widoczna choćby w kwotach z programu Interreg Polska-Ukraina, gdzie przeznaczono 4 mln euro na współpracę w dziedzinie zdrowia – mówił marszałek Łukasz Prokorym.

Podkreślił też, że pól współpracy jest dużo więcej. Wspomniał o uczniach z SP nr 9, którzy uczą się języka ukraińskiego czy działającym w mieście Centrum Pomocy Ukrainie, gdzie można przekazywać pomoc. A także o tym, że liceum programistyczne i technikum Infotech ma swój oddział w Ukrainie.

– Podpisane porozumienie to symboliczny krok w celu podtrzymania wsparcia narodu ukraińskiego. Jesteśmy zjednoczeni jak nigdy. Ale kiedy odczuwamy wasze wsparcie, mamy wewnętrzną pewność, że robimy wszystko prawidłowo i stoimy na straży wartości europejskich – podkreślił Roman Saraj, przewodniczący Zakarpackiej Rady Obwodowej.

Goście z Ukrainy wyrazili też swoją wdzięczność za wsparcie, jakiego udzieliła Polska.

– Dla mnie to zaszczyt być tutaj razem z wami. Chciałbym podziękować za waszą pomoc od pierwszej chwili pełnoskalowej inwazji. Dziękujemy za otwarte serca i domy. Z takimi wiarygodnymi partnerami i przyjaciółmi możemy działać w przyszłości – powiedział Oleh Kuts, konsul generalny Ukrainy w Lublinie.

 

Przyszłość jest kluczowa. Wszyscy uczestnicy spotkania wyrazili nadzieję, że jak najszybciej zapanuje „sprawiedliwy pokój”, który zakończy tak wojnę w Ukrainie, jak i problemy Podlaskiego tracącego gospodarczo w wyniku trudnego sąsiedztwa z Białorusią. Budowaniu przyszłości służyć ma m.in. dzisiejsze porozumienie.

– Wszyscy mamy się czego uczyć od Zakarpacia. Ten region został postawiony przed faktem i musiał stanąć np. przed wyzwaniem, jak obronić ludność cywilną. To wyzwanie nas czeka. Obyśmy nigdy nie musieli korzystać z doświadczeń naszego partnera, ale powinniśmy takie rozwiązanie mieć w pogotowiu – wskazał Cezary Cieślukowski, przewodniczący sejmiku województwa.

 Obwód Zakarpacki znajduje się w zachodniej Ukrainie i graniczy z czterema krajami UE: Polską, Słowacją, Węgrami i Rumunią. Przed wojną głównymi dziedzinami gospodarki były tam turystyka i transport. Obecnie do tej części Ukrainy, jako stosunkowo bezpiecznej, przeniosło się wiele firm, w tym przemysłowych. Stąd, jak określili przedstawiciele obwodu, zaszła konieczność nawiązania „przymierza” przemysłu i przyrody.

 W uroczystości podpisania wzięli także udział członkowie zarządu województwa Bogdan Dyjuk i Jacek Piorunek, a ze strony ukraińskiej: Mirosława Liwicz, dyrektor Biura Zakarpackiej Rady Obwodowej; Wołodymyr Gnatkiwskij, dyrektor Biura Wykonawczego Zakarpackiej Rady Obwodowej; Taras Gajduk, zastępca dyrektora Biura Wykonawczego Zakarpackiej Rady Obwodowej, Uliana Gurczumelia, kierownik departamentu ds. organizacyjnego wsparcia działalności Rady, stosunków międzynarodowych i regionalnych, a także Jurij Kifor, kierownik wydziału public relations i wsparcia technicznego Zakarpackiej Rady Obwodowej.

Julia Szypulska
red.: Anna Tyszkiewicz
fot.: Krzysztof Duszyński

 

 

 

 

 

Opublikował: Jerzy Górko

6 marca 2025

Powrót na początek strony