Trwa X Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach

Trwa X Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach / UMWP / Instytut Studiów Wschodnich
Kongres od lat jest ważnym miejscem wymiany doświadczeń i dyskusji o przyszłości samorządów w Europie. W tym roku odbywa się pod hasłem „Globalne wyzwania – lokalne rozwiązania”.
Przede wszystkim współpraca
Spotkanie składa się z 17 ścieżek tematycznych, obejmujących ponad 250 wydarzeń: bloków programowych, paneli dyskusyjnych, warsztatów czy wykładów.
– Przed nami dwa dni ciekawych dyskusji i merytorycznych prelekcji. Jestem przekonany, że przyniosą one odpowiedzi na wiele ważnych pytań – zaznaczył Łukasz Prokorym. – Osobiście uważam, że kluczem do sukcesu są ludzie, współpraca i komunikacja, dlatego tak cenne są tego typu spotkania –mamy okazję do rozmów o najważniejszych kwestiach dotyczących finansowania, rozwoju lokalnego czy zagrożeń, z jakimi ostatnio się zmagamy – dodał.
W tym roku szczególny nacisk kładziony jest na współpracę transgraniczną oraz wymianę dobrych praktyk między samorządami z różnych krajów. Mówił o tym Marek Malinowski.
– To doskonała okazja do nawiązania współpracy i dyskusji o przyszłości lokalnych wspólnot. Dzięki takim spotkaniom możemy wspólnie poszukiwać rozwiązań dla wyzwań, przed którymi stoją samorządy w całej Europie – powiedział wicemarszałek.
Ważne tematy
W panelu „Co się stało z zasadą pomocniczości?”, który odbył się pierwszego dnia kongresu, uczestniczył marszałek Łukasz Prokorym. Rozmawiano o stosunku samorządów i wspólnot lokalnych wobec centralizacji na poziomie krajowym i unijnym. W dyskusji udział wzięli również: marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana, prezes Instytutu Allerhanda Arkadiusz Radwan, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Grzegorz Socha praz przewodniczący Forum Ruchu Europejskiego Marcin Święcicki.
Podczas panelu „Samorząd jako inwestor” kluczowi decydenci i eksperci omówili z kolei konkretne przypadki inwestycji, które odniosły sukces oraz te, które zakończyły się problemami. Odpowiedzieli również na pytania: czy samorządy mogą skutecznie inwestować jak prywatne podmioty oraz jakie modele finansowania projektów infrastrukturalnych sprawdzają się najlepiej? Wśród specjalistów obecny był prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
X Europejski Kongres Samorządów potrwa do wtorku, 4.03, włącznie. Drugiego dnia uczestnicy podejmą takie tematy, jak m.in. „Rewolucja w Ameryce – co to znaczy dla Europy?”, „Samorządy wobec zagrożenia wojną i sytuacjami kryzysowymi” czy „Przyszłość i rozwój rynku kolejowego”. Spróbują też odpowiedzieć na pytanie „Jaka będzie Europa jutra?”.
Anna Augustynowicz
red.: Monika Pańko
fot.: UMWP/Instytut Studiów Wschodnich