85. rocznica pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir

85. rocznica pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir / Fot. Krzysztof Duszyński
Ludzi przymusowo zsyłanych na Syberię w czasach carskich i istnienia Związku Sowieckiego nazywamy Sybirakami. W latach 1939-1941 deportowano od trzystu tysięcy do ponad miliona Polaków. Wśród osób, które zmarły w trakcie wywózki, dominowały dzieci i osoby starsze. Tysiące z nich nigdy nie powróciło do ojczyzny.
– Dziś obchodzimy rocznicę jednej z najtragiczniejszych kart w historii naszego narodu. Pamięć o tych, którzy padli ofiarą sowieckich represji, jest naszym moralnym obowiązkiem. Dlatego pamiętamy o ich niezłomności i patriotyzmie – mówił marszałek Łukasz Prokorym.
Wśród grup przeznaczonych do deportacji znajdowały się rodziny jeńców wojennych, policjantów, leśników, pracowników przedwojennej administracji oraz kolejarzy.
Pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach obecnie kultywują Sybiracy oraz ich potomkowie.
– 10 lutego rano do mego domu przyszła grupa składająca się z trzech osób i oznajmiła, że będziemy deportowani. Mówili, że obecny teren, który zamieszkujemy, należy do Republiki Ukrainy i oni jako nowe władze mają prawo przenosić swoich ludzi. I tak się stało, zostaliśmy wywiezieni na Sybir – mówił Józef Panasiuk, sybirak oraz wiceprezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków, który w imieniu Sybiraków oddał im hołd i uczcił ich pamięć.
Elżbieta Rogowska ze Wspólnoty Wnuków Sybiraków uważa, że kultywowanie pamięci spoczywa na kolejnych pokoleniach.
– Ważny jest nasz udział, wnuków Sybiraków, w uroczystościach, czy pójście do szkół, rozmowy z młodzieżą, bo nie możemy zapomnieć o tej naszej historii. Jesteśmy Polakami, jako naród przeżyliśmy wiele tragicznych momentów. Leżymy w takim, a nie innym położeniu geograficznym, co skutkowało w przeszłości rozbiorami Polski. Także to jest nasz obowiązek wobec naszych przodków, którzy zginęli w Kazachstanie i na Syberii – podkreślała.
W poniedziałek hołd Polakom represjonowanym przez stalinowski reżim oddali także: poseł Krzysztof Truskolaski, wojewoda Jacek Brzozowski, zastępca prezydenta Białegostoku Tomasz Klim, Jerzy Bołtuć, pełnomocnik Wojewody Podlaskiego ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Karolina Stachnik, dyrektor Gabinetu Marszałka, a także Sybiracy i potomkowie zesłańców.
Cezary Rutkowski
red.: Paulina Dulewicz, Anna Tyszkiewicz
fot.: Krzysztof Duszyński
Najnowsze relacje
-
. Społeczeństwo Obchody 107. rocznicy niepodległości państwa białoruskiego
-
. Społeczeństwo „Rozkwitnij na wiosnę” – kolejna edycja Forum Kobiet Podlasia
-
. Społeczeństwo Wojskowe Targi Służby i Pracy w Białymstoku
-
. Społeczeństwo Podlaska Marka 2024. Prezentacja nominowanych i głosowanie na markę konsumenta