Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Dni Państwowości i Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji w konsulacie honorowym Białymstoku

1 czerwca 2023

Wiesława Burnos w trakcie przemawiania.

Czwartkowa (1.06) uroczystość odnosi się do obchodzonego 30 maja przez Chorwatów Dnia Państwowości (Dan državnosti). W spotkaniu z ambasadorem Republiki Chorwacji wzięła udział członek zarządu województwa Wiesława Burnos, która odczytała list marszałka Artura Kosickiego.

Jak mówił podczas spotkania jego współorganizator Wojciech Strzałkowski, konsul honorowy Republiki Chorwacji, uroczystość jest okazją do „nawiązania relacji koleżeńskich, przyjaźni i znajomości”.

Najserdeczniejsze życzenia dla Narodu Chorwackiego – przede wszystkim życia w pokoju oraz nieustającej dumy ze swojej Ojczyzny przekazał marszałek Kosicki.

- Cieszę się, że oba nasze kraje od wielu już lat łączą więzy przyjaźni. Doskonałym tego przykładem jest współdziałanie w ramach Unii Europejskiej i NATO we wszystkich najważniejszych dla Europy i świata kwestiach. Jest nią również nasze wspólne poparcie dla Ukrainy zmagającej się wciąż z okrutną agresją Rosji - napisał w liście. 

O tej samej kwestii mówił także Tomislav Vidošević, ambasador Republiki Chorwacji w Polsce, który podkreślał podziw Chorwatów dla pomocy Polski dla Ukrainy.

Uroczystość zgromadziła przedstawicieli życia politycznego, gospodarczego i naukowego regionu. Wzięli w niej udział m.in. podlascy posłowie, władze regionu i miasta, w tym wojewoda Bohdan Paszkowski wraz z zastępcą Bogusławą Szczerbińską, a także biskup supraski Andrzej oraz konsulowie honorowi Malty, Bułgarii, Litwy i Finlandii. 

Chorwackie święto narodowe - Dzień Państwowości - odnosi się do wydarzenia z 30 maja 1990 r., kiedy to odbyła się inauguracja pierwszego wielopartyjnego chorwackiego parlamentu.

Opublikował: Anna Augustynowicz

1 czerwca 2023

Powrót na początek strony