„Dzieciństwo bez Przemocy” – razem dla dobra dzieci

Spotkanie robocze podsumowujące kampanie "Dzieciństwo bez Przemocy" w 2024 roku / Krystian Guzewicz
Kampania „Dzieciństwo bez Przemocy” to ogólnopolska inicjatywa mająca na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. W 2024 roku, w ramach kampanii, zrealizowano szereg działań edukacyjnych i medialnych, które trwały od 8 października do 19 listopada. Inauguracja odbyła się w Sejmie RP, a finał miał miejsce 19 listopada, w Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci.
Podczas spotkania omówiono osiągnięcia kampanii w 2024 roku, w tym liczbę zrealizowanych inicjatyw edukacyjnych oraz zaangażowanie społeczności lokalnych w działania na rzecz ochrony dzieci przed przemocą.
– Dzisiaj spotykamy się z naszym zeszłorocznymi partnerami m.in. z Podlaską Radą Kobiet, aby podsumować ubiegłoroczną działalność. Współpraca była bardzo owocna, dlatego chcemy ją kontynuować – mówiła Anna Tuszyńska, dyrektor Centrum Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia KLANZA, instytucji koordynującej akcję w regionie. – Działania opieramy na takich najważniejszych filarach: społeczna wrażliwość, reagowanie, uważne rodzicielstwo, kompetentne dzieci oraz systemowe rozwiązania. Finałem akcji było podświetlenie budynków ważnych instytucji publicznych na czerwono w całej Polsce. Natomiast w tym roku ogólnopolska kampania dzieciństwo bez przemocy realizowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę rozpocznie oficjalne obchody kampanijne 6 października.
Dyskutowano również o planach na rok 2025, koncentrując się na dalszym uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci, wspieraniu reakcji na przemoc wobec najmłodszych oraz promowaniu uważnego rodzicielstwa i systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci.
Obecność przedstawicieli różnych instytucji, takich jak Urząd Miasta Białegostoku, Związek Harcerstwa Polskiego czy Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej, to podkreślenie znaczenia współpracy międzysektorowej w przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci.
– Tego rodzaju inicjatywy tj. działania edukacyjne i promowanie dobrych praktyk w zakresie ochrony dzieci przed przemocą są bardzo ważne i potrzebne – powiedziała Izabela Siemieniako, przewodnicząca Podlaskiej Rady Kobiet podczas spotkania.
Wydarzenie zakończyło się omówieniem priorytetów na nadchodzący rok oraz zobowiązaniem do dalszej współpracy na rzecz zapewnienia bezpiecznego i szczęśliwego dzieciństwa.
Cezary Rutkowski
red.: Julia Szypulska
fot.: Krystian Guzewicz
Najnowsze relacje
-
. Społeczeństwo Decyzje zarządu. 16.04
-
. Społeczeństwo W Białymstoku powstaje pierwsza kawiarnia prowadzona przez osoby z niepełnosprawnościami
-
. Społeczeństwo Konkurs „Podlaskie Inicjatywy Lokalne” - Zachęcamy do Wspierania Lokalnych Inicjatyw!
-
. Społeczeństwo Wielkanocna akcja charytatywna „Światło pojednania”