Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Inauguracja akcji „Zostaję w Białymstoku, zostaję w Podlaskiem”

27 lutego 2025

Oficjele na tle grafiki z tytułem kampanii

Inauguracja akcji „Zostaję w Białymstoku, zostaję w Podlaskiem” / Fot. Mateusz Duchnowski

– Warto tu być, warto tu zostać, bo nasz region jest dobrym miejscem do życia – mówiła podczas  czwartkowej, 27.02, konferencji wicemarszałek Wiesława Burnos. Akcja ma na celu przekonanie młodych ludzi do pozostania w naszym województwie, rozpoczęcia tu studiów lub podjęcia pierwszej pracy w podlaskich przedsiębiorstwach.

Województwo Podlaskie i Miasto Białystok są partnerami strategicznymi tego projektu.  

Wiele opcji

Z perspektywy włodarza miasta wypowiedział się prezydent Tadeusz Truskolaski. Przyznał on, że młodym ludziom warto przypominać, że nie zawsze dobrych rozwiązań należy szukać daleko.

– Możliwości studiowania, pracy, życia są w Białymstoku bardzo dobre. Mamy młodych, zdolnych ludzi i dobrze byłoby, żeby oni zostali i żeby nasze miasto, i nasze województwo mogły się rozwijać – zaznaczył.

O tym, w jaki sposób zachęcić maturzystów do tego, by wybrali studia w regionie, mówili rektorzy podlaskich szkół wyższych. 

– Nasze uczelnie pozwalają realizować wszelkie zainteresowania, jeśli chodzi o przyszłą pracę. Mamy kierunki i humanistyczne, i ścisłe, i techniczne, i medyczne, i artystyczne… Naprawdę, każdy, kto ma pasję, może ją tutaj realizować – zapewniała prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej.

Ciekawe rozwiązania

Rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Moniuszko wspomniał o tym, że we wszelkiego rodzaju rankingach Białystok plasuje się bardzo wysoko jeśli chodzi o takie kwestie, jak chociażby poczucie bezpieczeństwa czy jakość życia i czystość środowiska. 

– Warto o tym pamiętać, że te najpiękniejsze, najcenniejsze zasoby są często bardzo blisko nas. Bądźcie z nami, przeżyjcie tę wspaniałą przygodę z medycyną na naszej uczelni – zachęcał, zwracając się do młodych Podlasian. 

Co do tego, że stolica województwa jest świetnym miastem akademickim, nie miały również wątpliwości rektorki: Wyższej Szkoły Ekonomicznej prof. Ewa Tokajuk oraz Wschodnioeuropejskiej Akademii Nauk Stosowanych w Białymstoku prof. Dorota Sokołowska.

– Umożliwiamy studentom studia, które już w momencie rozpoczęcia ułatwiają funkcjonowanie na rynku pracy. Co ważne, współpracujemy ze wszystkimi uczelniami i podmiotami gospodarczymi w regionie – podkreślała Ewa Tokajuk.

Odpowiedź na potrzeby

Inicjatywa prowadzona jest przez Polska Press Sp. z o.o. – wydawcę Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej. Redaktor naczelny obu dzienników Tomasz Dworzańczyk zapowiedział w jej ramach spotkanie z młodzieżą, które odbędzie się w najbliższy piątek, 28.02, w kinie Forum. Weźmie w nim udział około 400 białostockich maturzystów z 30 szkół średnich.  

– Chcemy, aby młodzi ludzie poznali perspektywy, jeżeli chodzi o edukację, rynek pracy. Będzie można zadać pytania, porozmawiać o edukacji, możliwościach rynku pracy. Myślę, że to spotkanie przyniesie wiele wartościowych odpowiedzi – zapewniał.

Wyjaśnił on także, że pomysł na akcję zrodził się w poczuciu wypełniania misji społecznej gazet, a do aktualnych problemów Podlaskiego należy stopniowe wyludnianie się regionu.

– Dane GUS-u nie są optymistyczne, a nie chcemy dopuścić do takiej sytuacji, że będzie nas mniej niż milion – stąd pomysł na tę akcję. Bardzo dziękuję za to, że władze miasta, samorządu, wyższych uczelni wsparły nas w tym przedsięwzięciu – podsumował.

Z materiałami dotyczącymi demografii, polityki samorządowej, edukacji, rynku pracy i możliwościach zatrudnienia w podlaskich firmach można się zapoznać w specjalnie uruchomionej zakładce na stronie internetowej Kuriera Porannego „Tu zostaję”.

Anna Augustynowicz
red.: Monika Pańko
fot.: Mateusz Duchnowski

Opublikował: Jerzy Górko

27 lutego 2025

Powrót na początek strony