Łomża. Seniorzy chcą współdecydować

- Rady seniorów dla Województwa Podlaskiego mają ogromne znaczenie. Zależy nam, aby powstawały w każdej gminie. Rada działająca przy marszałku, jest koordynatorem tych z poszczególnych powiatów i gmin, a opiekuje się nimi Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP. Wielkie gratulacje i podziękowania kieruję do łomżyńskiej rady świętującej swój jubileusz 10-lecia – powiedział Jacek Piorunek.
Jak podkreślił, samorząd województwa dla wspierania środowiska i inicjatyw seniorów ma całą gamę możliwości.
- Rady i stowarzyszenia mogą aplikować w specjalnych konkursach, gdzie do pozyskania są środki na bieżącą działalność i większe przedsięwzięcia. Ciekawą inicjatywą jest np. „Uniwersytet Bezpieczeństwa Seniorów”, w której współpracujemy z Komendą Wojewódzką Policji, a która ma pomóc seniorom jak bronić się przed oszustami. Do wykorzystania są także możliwości finansowe z konkursów dotyczących np. zdrowia, pomocy społecznej, sportu i turystyki czy kultury. Jest także duży obszar funduszy europejskich kierowanych do środowiska seniorów – zachęcał do współpracy Jacek Piorunek.
Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele Rad Seniorów działających w województwie podlaskim (jest ich około 20), a także goście np. z Ostrołęki. Wraz z Jackiem Piorunkiem i reprezentantami Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP z dyrektor Agatą Michałowską honory współgospodarzy imprezy pełnili Andrzej Urbanek i Grażyna Czajkowska z Łomżyńskiej Rady Seniorów oraz wiceprezydent miasta Andrzej Stypułkowski.
Przewodniczący łomżyńskiej rady Andrzej Urbanek opowiedział o „dobrych praktykach”, których dopracowało się w swoim dziesięcioleciu gremium, które jest zespołem opiniującym i doradczym dla władz i samorządu miasta.
- Utrzymujemy naszą działalność w dwóch głównych nurtach: doskonalenia przepisów i warunków, które w mieście wpływają na sytuację seniorów oraz aktywizacji. Staramy się, aby przede wszystkim wyciągnąć ich z domów. Nawet te osoby zamknięte na symbolicznym „czwartym piętrze bez windy”. Tę aktywność próbujemy rozpoczynać od kultury i ruchu – Seniorady, które organizujemy od kilku lat, teraz także przy pomocy urzędu marszałkowskiego, zajęcia profilaktyki zdrowotnej, basen, śpiew, taniec, prezentacje własnych dokonań artystycznych, wycieczki – a dopiero potem kolejne kroki w radzie czy naszym stowarzyszeniu. Jak już wyjdą z domu i posmakują aktywności, wtedy bardziej się angażują. Do tych, którzy mimo wieku są aktywni zawodowo, raczej nie docieramy. Na nich przyjdzie jeszcze czas… A u emerytów wiadomo – najpierw euforia, że jest tyle czasu, a dopiero potem szok: co tu ze sobą zrobić. Grupa aktywnych w Łomży rośnie, to wyraźnie widzimy – mówił Andrzej Urbanek,
Jak szacuje Grażyna Czajkowska, twórczyni i wieloletnia przewodnicząca Łomżyńskiej Rady Seniorów, środowisko osób starszych to w mieście około 17 tysięcy osób, czyli dochodzi już do 30 procent mieszkańców. Sama nadal działa w Radzie, ale bardziej wykorzystuje swoje doświadczenie i wiedzę w regionalnych i ogólnopolskich gremiach
- Samorządy widzą sens działania rad. W związku ze starzeniem się społeczeństwa głos seniorów jest coraz bardziej słyszalny i powinien był słyszalny. Mądre samorządy powinny zadbać, aby sobie przygotować starość, dobrostan na starsze lata. Na polu legislacyjnym pracujemy na zmianach w ustawie o osobach starszych, nad zmianami zapisów dotyczących rad seniorów w ustawach samorządowych. Tych miejsc wymiany poglądów jest już całkiem sporo: jest rada „marszałkowska”, jest zespół przy wojewodzie, zespół parlamentarny, ogólnopolskie porozumienie rad seniorów, obywatelski parlament rad seniorów… - wskazywała Grażyna Czajkowska.
Uczestnicy łomżyńskiego spotkania mogli wysłuchać prelekcji m. in. Jolanty Wołągiewicz z Ośrodka Wspierania Podlaskich Rad Seniorów o aktywności obywatelskiej i współdecydowaniu czy Ewy Wierzbickiej-Nosal o komunikacji. Artystycznym zwieńczeniem wydarzenia był koncert zespołu „Zimne dranie”.
Tekst i fot. Maciej Gryguc